$3,249.00
15 Inch Built-in Ice Maker - TIM1501
$3,249.00
Key Features
Built-in Pump
Steady Production
Ample Storage
Description
THOR Kitchen offers the power and performance of a premium professional appliance at a practical price. An entertainer’s dream, the 15 inch built in Ice Maker is the perfect complement to any home refrigeration suite. Keep plenty of fresh ice on hand with an icemaker that produces 50 pounds of ice a day and stores up to 25 pounds of ice in a large capacity bin. Featuring a built-in pump, the Ice Maker is easy to install in any kitchen or residential wet bar. #IgniteYourCulinaryCreativity
Read MoreAvailable from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Built-in Pump
Built-in pump increases potential installation locations and makes install a breeze
Steady Production
Makes up to 50 lb. of ice cubes every 24 hours for a steady supply of ice
Ample Storage
Large-capacity bin stores up to 25 lbs. of cube-shaped ice
Specifications
Technical Details
| Appliance Type | Compressor |
| Color / Finish | Stainless Steel |
| Ice Production Per Day | 50 lbs |
| Ice Storage Capacity | 25 lbs |
| Cube | 0.75 cu. in. |
| Noise Rating | 55 dB |
| Included Accessory | Ice Scoop |
Dimensions & Weight
| Width | 14.56 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Net Weight | 85.95 lbs. |
| Gross weight | 94.8 lbs. |
| Product Depth with Handles | 25″ |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19.56 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions
| Product Size (Inch) (W*D*H) | 14 5/8” – 23 5/8” – 32 5/8” |
| Product Depth with Handles | 25 5/8” |
Weight
| Net Weight | 85 lbs. |
| Gross weight | 93 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















