$2,294.00
Was$3,399.00Save $1,105.00 (33%)
20.8 Cu. Ft. Counter-depth Side-by-side Refrigerator With Exterior Ice And Water Dispenser In Printshield® Finish - KRSC536RPS
20.8 Cu. Ft. Counter-depth Side-by-side Refrigerator With Exterior Ice And Water Dispenser In Printshield® Finish
Model: KRSC536RPS



















20.8 Cu. Ft. Counter-depth Side-by-side Refrigerator With Exterior Ice And Water Dispenser In Printshield® Finish
Model: KRSC536RPS
$2,294.00
Was$3,399.00Save $1,105.00 (33%)
Depth : Counter Depth
Current Rebates
Key Features
Panoramic LED Lighting
Spacious Counter-Depth Capacity at 20.8 cu. ft.
Customizable Spaces for Items Big and Small
In-Door-Ice® System with Removable Bin
Signature Platinum Interior
Wood-Look Sliding Storage Tray
Humidity-Controlled Crisper
Exterior Ice and Water Dispenser with Measured Fill
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Panoramic LED Lighting
illuminates the back of the refrigerator to keep ingredients in sight and easy to find. The rear lighting tower, combined with additional LED light strips throughout the refrigerator and freezer, brighten up the view throughout.
Spacious Counter-Depth Capacity at 20.8 cu. ft.
this large capacity counter-depth side-by-side refrigerator makes room for every grocery run and farmers market haul with 20.8 cu. ft. of capacity and specialized spaces for your special ingredients.
Customizable Spaces for Items Big and Small
featuring nine removable glass shelves and eight adjustable door bins keep all of your ingredients easily accessible. Rearrange to fit tall wine bottles, stash small items within reach and organize frozen favorites.
In-Door-Ice® System with Removable Bin
maximizes ice storage while maximizing space on freezer shelves by moving the ice bin to the door. The bin holds up to 4.3 lbs of ice, is clear so you can quickly see ice levels and can be removed to easily fill pitchers or coolers.
Signature Platinum Interior
wows from the inside out with premium craftsmanship and design. Wood-look trim, metallic touchpoints and ultra-bright LED lighting pop against the stunning silver-colored finish.
Wood-Look Sliding Storage Tray
keeps serving platters and ingredients easily accessible. The tray removes fully for easy cleaning.
Humidity-Controlled Crisper
provides dedicated space for produce with the ability to adjust humidity levels to match. Choose high humidity to help vegetables stay crisp, low humidity to help fruit stay fresh or a setting in between to balance the needs of both.
Exterior Ice and Water Dispenser with Measured Fill
conveniently dispenses filtered ice and water without opening the door. Measured Fill allows you to select and dispense the exact amount you need in ounces, cups or liters.
Max Cool
helps quickly chill recently loaded groceries by setting the refrigerator compartment to the lowest temperature level for up to 6 hours.
Max Freeze
helps frozen items quickly reach optimal storage temperatures by setting the freezer compartment to the lowest temperature level for up to 48 hours.
ExtendFresh™ Temperature Management System
helps keep ingredients fresh and flavorful. This single evaporator system uses sensors to continually monitor temperature levels in both the refrigerator and freezer and adapts the flow of cold air between them to maintain optimal temperatures throughout.
FreshFlow™ Air Filter
deodorizes 15x better than baking soda. The replaceable carbon-based filter neutralizes common food odors for up to 6 months.
Touchscreen Controls
on the front of the refrigerator make it easy to choose temperature settings, control the icemaker and check the status of the water filter, all without opening the door.
Counter-Depth Design
fits with surrounding cabinetry, creating a built-in appearance while freeing up more space in the kitchen.
Energy Star® Certified
to exceed government standards for energy efficiency, supporting sustainability and helping to save money on utility bills.
Sabbath Mode
meets kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other holidays. Turning on Sabbath Mode disables the refrigerator's automatic lights and alarm tones while maintaining cold temperatures for freshness.
Designed to be Personalized
with a curated palette of exterior finishes and mixed metal hardware. Pick from lush Juniper, warm Black Ore and classic Stainless Steel finishes, all with matching handles. Personalize your hardware with optional handle accessory kits in Brass, Bronze, Black Ore and Stainless Steel.
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 35.5 in. |
| Height | 69 in. |
| Length | 29.56 in. |
| Weight | 270.6 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.5 in. |
| Shipping Height | 74 in. |
| Shipping Length | 34.56 in. |
| Shipping Weight | 310.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310.6 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 520.92 lbs. |
| Total of Cubes | 41.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 520.92 lbs. |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior Dispenser |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Range | -5/+5 FC 33/45 RC |
Details
| Advance Foam Insulation | N/A |
| Garage Ready | No |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Wheels | 4-Natural |
| Door Style Configuration | Side-by-Side |
| Ice Capacity Storage | 4-3/10 lbs |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | Yes |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
| Base Grille Color | Grey |
| Cabinet Color | Grey |
| Door Color | Stainless Steel with PrintShield Finish |
| Door Finish | PrintShield Finish |
| Door Opening Direction | N/A |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Air Filter Part Number | W10311524 |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Freezer Details
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Freezer Door Bins | 3 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic |
| Freezer Fast Cool | Yes |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 4 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Glass, 3 Adjustable Full Width Glass |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer Door |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Refrigerator Details
| Deli Drawer | 1 Full Width |
| Humidity-Controlled Crispers | 1 Full-Width |
| Liner Finish | Platinum |
| Non Climate Control Drawers | 1 Full Width |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | No |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | No |
| Supplementary Containers | N/A |
| Temperature-Controlled Drawers | No |
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 3 Adjustable Full-Width Glass |
| Refrigerator Door Bins | 2 Fixed Full-Width Gallon, 3 Adjustable Two-Liter |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Dimensions
| Refrigerator Capacity Volume | 13-33/50, 13-33/50 |
| Cabinet Width | 35-1/2 in |
| Capacity | 20.85 cu. ft. |
| Cutout Depth | 30-3/8 in |
| Cutout Height | 70-1/4 in |
| Cutout Width | 36-1/2 in |
| Depth | 28-3/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-3/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 31-1/8 in |
| Depth Excluding Doors | 23-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-3/4 in |
| Freezer Capacity Volume | 7.19 cu. ft. |
| Gross Weight | 270-3/5 lbs |
| Height | 69-1/4 in |
| Height To Top Of Cabinet | 69 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 69-187/1000 in |
| Height To Top Of Door Trim | 69-1/4 in |
| Maximum Height | 69 in |
| Minimum Height | 68-7/8 in |
| Net Weight | 260-3/5 lbs |
| Total Refrigerator Capacity Volume | 20.85 cu. ft. |
| Width | 35-1/2 in |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Control/Child Lock, Filtered Water, Measured/Metered Fill, Night Light |
| Dispenser Pad Color | Grey |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










