36-inch Wide Counter Depth French Door Refrigerator - 24 cu. ft. - WRF954CIHW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36-inch Wide Counter Depth French Door Refrigerator - 24 cu. ft.
Model: WRF954CIHW












+2more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
36-inch Wide Counter Depth French Door Refrigerator - 24 cu. ft.
Model: WRF954CIHW
Depth : Counter Depth
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 583.32 lbs. |
| Total of Cubes | 46.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 583.32 lbs. |
Exterior Details
| Base Grille Color | White |
| Cabinet Color | White |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | Yes |
| Door Color | White |
| Door Finish | Smooth |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
Details
| Door Style Configuration | French Door |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Refrigerator Door |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior Dispenser, Side Door |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Dual Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Temperature Range | -5/+5 FC 33/45 RC |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | No |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Split-Width |
| Liner Finish | White Glossy |
| Non Climate Control Drawers | None |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Slide Out Full Width, 2 Adjustable Full Width, 2 Sliding U-Shaped Full Width |
| Supplementary Containers | N/A |
| Refrigerator Door Bins | 3 Fixed Full-Width, 5 Adjustable Full-Width Gallon |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Control/Child Lock, Favorite Fill, Filtered Water, Measured/Metered Fill, Night Light |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR2RXD1 |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | Pizza Pocket |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Middle Plastic |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Shelves | None |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Dimensions & Weight
| Width | 35.81 in. |
| Height | 71.88 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 375 lbs. |
| Cabinet Width | 35-5/8 in |
| Cutout Height | 72 in |
| Cutout Width | 36 in |
| Depth Closed Including Handles | 31-1/2 in |
| Gross Weight | 375 lbs |
| Height To Top Of Door Hinge | 71-7/8 in |
| Net Weight | 357 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.81 in. |
| Shipping Height | 76.88 in. |
| Shipping Length | 36.5 in. |
| Shipping Weight | 415 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 415 lbs. |
| Source | Calculation |
Refinements
| Features | Counter-Depth, 3-Door, Energy Star® Certified, In-Door-Ice® Storage, Infinity Slide Shelf, Tiered Freezer Organization, Humidity-Controlled Crispers, Whirlpool Handle, Panoramic LED Lighting, |
Features
| Refrigerator Features | 3-Door, Counter-Depth, Dual Cooling, Energy Star® Certified, Humidity-Controlled Crispers, In-Door-Ice® Storage, Infinity Slide Shelf, Panoramic LED Lighting, Tiered Freezer Organization, Whi |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










