$2,094.00
Was$2,999.00Save $905.00 (30%)
36-Inch French Door Refrigerator with Dual Ice Makers - 30 cu. ft. - WRFF3736SW
36-Inch French Door Refrigerator with Dual Ice Makers - 30 cu. ft.
Model: WRFF3736SW
$2,094.00
Was$2,999.00Save $905.00 (30%)
Depth : Standard Depth
This model is on display at:
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 53.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
| Total of Cubes | 53.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 661.63 lbs. |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Side Door |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Freezer Details
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Drawer/Basket | 2 Full Width Plastic, 2 Small Storage Bin Dividers |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDRARXD1 |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 1 Adjustable Full-Width Glass, 1 Fixed Full-Width Glass, 2 Adjustable Half Width |
| Deli Drawer | No |
| Humidity-Controlled Crispers | None |
| Liner Finish | White |
| Non Climate Control Drawers | 2 Half Width |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 4 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Door Bins | 1 Adjustable Gallon, 1 Full Width Non Adjustable Small Item, 2 Fixed Full-Width, 2 Fixed Gallon |
| Refrigerator Lighting | LED |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Details
| Door Style Configuration | French Door |
| Garage Ready | No |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Wheels | Yes |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed Dual Icemaker |
| Icemaker Location | Freezer, Refrigerator Door |
| Types of Ice | Cubed |
Exterior Details
| Cabinet Color | White |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Color | White |
| Door Finish | Fingerprint Resistant |
| Door Opening Direction | N/A |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through for RC, Pocket for FC |
| Hidden Hinge | Yes |
Dispenser Details
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Electrical
| Amps | 20 |
| Hz | 60 |
| Volts | 115 |
Certifications
| CEC Listed | Yes |
| CEE Tier Rating | Tier I |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified, ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 36.75 in. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49 in |
| Maximum Height | 70 in |
| Height To Top Of Cabinet | 69 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70 in |
| Weight | 357 lbs. |
| Cabinet Width | 35.75 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 34.6875 in |
| Depth Closed Including Handles | 36.75 in |
| Depth Excluding Doors | 29.875 in |
| Depth-Drawer Open | 55.6875 in |
| Gross Weight | 357 lbs, 357.15 lbs |
| Minimum Height | 68.75 in |
| Net Weight | 326 lbs, 326.28 lbs |
| Width to Remove Crisper | 63.75 in |
| Width with Doors Closed | 35.75 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 41.75 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 39 in. |
| Shipping Height | 74 in. |
| Shipping Weight | 397 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 397 lbs. |
Capacity
| Volume | 61.652 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












