30-inch Wide French Door Refrigerator - 20 cu. ft. - WRF560SMHW
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
30-inch Wide French Door Refrigerator - 20 cu. ft.
Model: WRF560SMHW












+2more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
30-inch Wide French Door Refrigerator - 20 cu. ft.
Model: WRF560SMHW
Replaced By
30-inch Wide French Door Refrigerator - 20 cu. ft.
Model: WRF560SEHZ

$1,894.00
Was$2,199.00Save $305.00 (14%)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 503.37 lbs. |
| Total of Cubes | 40.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 503.37 lbs. |
Details
| Advance Foam Insulation | N/A |
| Door Style Configuration | French Door |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
Exterior Details
| Base Grille Color | White |
| Cabinet Color | White |
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | No |
| Door Color | White |
| Door Finish | Smooth |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | No |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Liner Finish | White Glossy |
| Non Climate Control Drawers | None |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Door Bins | 2 Fixed Full-Width, 4 Adjustable Full-Width Gallon |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Fixed Full Width, 2 Adjustable Full Width, Including Adjustable Fold-Away Glass Shelf(s) |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer |
| Types of Ice | No |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Produce Preserver | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR1RXD1 |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | No |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Upper Plastic |
| Freezer Lighting | Incandescent |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Shelves | None |
Dispenser Details
| Dispenser Type | No Dispenser |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Certifications
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| ENERGY STAR Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 68.5 in. |
| Length | 34.63 in. |
| Weight | 260 lbs. |
| Cabinet Width | 29-1/2 in |
| Cutout Depth | 35-5/8 in |
| Cutout Height | 68 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Including Handles | 34-5/8 in |
| Gross Weight | 260 lbs |
| Height To Top Of Door Hinge | 68-1/2 in |
| Net Weight | 253 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 73.5 in. |
| Shipping Length | 39.63 in. |
| Shipping Weight | 300 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 300 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













