$1,698.00
Was$2,099.00Save $401.00 (19%)
30-inch Wide French Door Refrigerator - 20 cu. ft. - WRF560SMHV
$1,698.00
Was$2,099.00Save $401.00 (19%)
Key Features
Spillproof Glass Shelves
Adjustable Gallon Door Bins
Tuck Shelf
FreshFlow™ Produce Preserver
LED Interior Lighting
Full-Width Pantry Drawer
Condiment Caddy
Adaptive Defrost
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Spillproof Glass Shelves
Simplify cleanup with shelves that help contain spills and prevent liquids from leaking below.
Adjustable Gallon Door Bins
Move these adjustable bins anywhere in the door for increased loading flexibility when and where you need it.
Tuck Shelf
Make room for tall items. The front adjusts and slides out of the way, creating space for things like a 2-liter bottle or large salad bowl.
FreshFlow™ Produce Preserver
Keep fruits and veggies in the ideal environment to help produce stay fresher longer.
LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.
Full-Width Pantry Drawer
Easily store wide items like party platters and sheet cakes in the full-width drawer.
Condiment Caddy
Easily move condiments or other items from the refrigerator to the table or grill in this removable door bin with a convenient carrying handle.
Adaptive Defrost
Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
Compact 30" Width
Get french door refrigerator features with a 30" wide footprint that fits in more places.
Factory-Installed Icemaker
Don't worry about refilling ice trays with this pre-installed icemaker that makes sure you always have plenty of ice on hand.
FreshFlow™ Air Filter
The FreshFlow™ air filter is 15 times more effective than baking soda at reducing common food odors. This carbon-based filter should be replaced every 6 months for optimal freshness.
Fast Cool Option
Quickly lower the refrigerator temperature with the push of a button when you need to rapidly cool freshly bought groceries or other foods.
Fingerprint Resistant
Available in black stainless steel and stainless steel finishes, easy-to-clean steel resists fingerprints and smudges.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
Specifications
Other
| Capacity | 19.68 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.34 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-17/50 |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Capacity | 19.68 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.34 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-17/50 |
| Capacity | 19.68 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.34 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-17/50 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 503.37 lbs. |
| Total of Cubes | 40.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 503.37 lbs. |
Dimensions
| Capacity | 19.68 cu. ft. |
| Depth Closed Excluding Handles | 32-313/1000 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51-5/8 in |
| Freezer Capacity Volume | 6.34 cu. ft. |
| Height To Top Of Cabinet | 67-1/2 in |
| Refrigerator Capacity Volume | 13-17/50 |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| carton depth | 35.94 |
| carton height | 69.8 |
| carton width | 32.24 |
| Cabinet Width | 29.5 |
| Cutout Depth | 35.625 |
| Cutout Height | 68 |
| Cutout Width | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 32.313 |
| Depth Closed Including Handles | 34.625 |
| Depth Excluding Doors | 28.5 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51.625 |
| Freezer Capacity Volume | 6.34 |
| Height To Top Of Cabinet | 67.5 |
| Height To Top Of Door Hinge | 68.5 |
| Refrigerator Capacity Volume | 13.34 |
| gross weight | 260 |
| net weight | 253 |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Smooth |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
Details
| Advance Foam Insulation | N/A |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | No |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Non Climate Control Drawers | None |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 3 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width |
| Liner Finish | White |
| Refrigerator Door Bins | 2 Fixed Full-Width; 4 Adjustable Full-Width Gallon |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Fixed Full Width; 2 Adjustable Full Width; Including Adjustable Fold-Away Glass Shelf(s) |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer |
| Types of Ice | No |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | Yes |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Produce Preserver | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR1RXD1 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | No |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | Incandescent |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
| Freezer Shelves | None |
| Freezer Compartment Type | Slide-Out Door 2 Tier |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic; 1 Full Width Upper Plastic |
Certifications
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| prop65 | Standard |
Product Details
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 68.5 in. |
| Length | 34.63 in. |
| Weight | 260 lbs. |
| Cabinet Width | 29-1/2 in |
| Cutout Depth | 35-5/8 in |
| Cutout Height | 68 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 32-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 34-5/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51-5/8 in |
| Gross Weight | 260 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 67-1/2 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 68-1/2 in |
| Net Weight | 253 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.24 in. |
| Shipping Height | 69.8 in. |
| Shipping Length | 39.63 in. |
| Shipping Weight | 300 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 300 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




























