$4,549.00
36 Inch 20.3 Cu Ft French Door Counter Depth Refrigerator With Ice Maker In Black/stainless Steel Gordon Ramsay Series - RF3621CTD00SS
36 Inch 20.3 Cu Ft French Door Counter Depth Refrigerator With Ice Maker In Black/stainless Steel Gordon Ramsay Series
Model: RF3621CTD00SS













36 Inch 20.3 Cu Ft French Door Counter Depth Refrigerator With Ice Maker In Black/stainless Steel Gordon Ramsay Series
Model: RF3621CTD00SS
$4,549.00
Key Features
Inverter Compressor
Fast Freezing And Fast Cooling
Multi-flow Air System
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Inverter Compressor
Maintains consistent food freshness with quieter, more efficient operation and less wear than traditional compressors.
Fast Freezing And Fast Cooling
Quickly freeze and cool your food to maintain optimal freshness and taste.
Multi-flow Air System
Dual vents on every shelf for even air distribution, ensuring long-lasting food freshness throughout the refrigerator.
Specifications
Technical Details
| Installation Type | Freestanding |
| Total Capacity | 20.3 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity | 14.2 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 6.1 cu. ft |
| Watts (W) | 190W |
| Volts (V) | 115V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Shelf Material | Glass With Stainless Steel Trim |
| Lighting | LED |
| Plug Type | 3-Prong Plug |
| Number Of Door Bins | 6 |
| Number Of Shelves | 3 |
| Number Of Freezer Baskets | 1 |
| Circuit Breaker Amperage | 15A, Dedicated Circuit Required |
| Power Cord Length (in.) | 94” |
Dimensions
| Product Height To Top Of Door Hinge | 70” |
| Product Height To Top Of Refrigerator | 68” |
| Product Dimensions (WxDxH) | 36” x 30-1/8” x 70” |
| Product Depth Excluding Handles | 27-5/8” |
| Product Depth Including Handles | 30-1/8” |
| Product Depth Excluding Door | 24-5/8” |
| Product Depth With Door Open 90 Degrees | 43-1/4” |
| Package Dimensions (WxDxH) | 38-1/8” x 29-1/2” x 73-7/8” |
Weight
| Net weight | 231 lbs. |
| Gross weight | 255 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












