Series 27.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Hands-Free AutoFill - PFE28KSKSS
Series 27.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Hands-Free AutoFill
Model: PFE28KSKSS


























Product Video

Series 27.7 Cu. Ft. French-Door Refrigerator with Hands-Free AutoFill
Model: PFE28KSKSS
Depth : Standard Depth
Replaced By
27.7 Cu. Ft. Fingerprint Resistant French-Door Refrigerator with Hands-Free AutoFill
Model: PFE28KYNFS

$2,598.00
Was$3,699.00Save $1,101.00 (30%)
Key Features
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
Turbo Cool setting
Enhanced Shabbos Mode
Hands-free Autofill
Second icemaker option
TwinChill evaporators
Advanced water filtration uses RPWFE replacement filter
Showcase LED lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
3 accurate settings deliver the optimal temperature for your favorite foods
Turbo Cool setting
Drops interior temperature to maintain freshness after frequent openings
Enhanced Shabbos Mode
The Shabbos Keeper connects to your refrigerator to automatically enable Shabbos compatible modes each week and before every holiday (Shabbos Keeper sold separately, visit www.zmantechnologies.com for details)
Hands-free Autofill
Lets you walk away while the dispenser automatically fills any container with filtered water
Second icemaker option
Always have extra ice on hand with an optional second icemaker in the freezer (IM5D kit sold separately)
TwinChill evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Advanced water filtration uses RPWFE replacement filter
Reduces trace pharmaceuticals from water and ice* (* Removes 98% of ibuprofen, atenolol, fluoxetine, progesterone and trimethoprim. These pharmaceuticals are not necessarily in all usersā water)
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
Drop-down tray
Allows for extra door storage when you need it and tucks away when you donāt
Quick Space shelf
Functions as a normal full-sized shelf when needed and easily slides down for instant storage flexibility
TwinChill⢠evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Certifications
ADA Compliant
California AB-100 Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Temperature Management Features | Turbo Cool setting |
| Dispenser Features | Water Filter Indicator Light |
| Control Type | External Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Space Saving Ice |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Left wall |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width |
| Temperature Management System | TwinChill⢠Evaporators |
| Freezer Door Bins | 1 Total |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Drop Down Tray |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total - Glass with Silver Trim |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| Freezer Features | Interior Lighting - LED (2) |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 7 |
| Configuration | French Door |
| Dispenser | Large Color-Matched |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Electronic Temperature Control w/ LED Lighting |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
| Product Type | French-Door Refrigerator |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Dispenser | Cubes, Crushed Ice and Water |
| Dispenser Features | Hands-Free AutoFill |
| Dispenser Features | Door Alarm |
| Dispenser Features | LED Dispenser Light |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Full-Width, Adjustable Temperature Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Split Adjustable; 1 Full-Width |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Quick Space Shelf |
| Fresh Food Door Bins | 3 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Bins | 2 Adjustable |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Icemaker | Optional 2nd Icemaker (IM5D) in Freezer |
| Product Type | Bottom Freezer Refrigerator |
| Water Filtration | Advanced Filtration System (RPWFE) |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | 2 |
| Dispenser Color | Stainless Steel |
| Exterior Design | Contoured Doors |
| Textured Steel Case | Case Only - Dark Gray |
| Door Stops | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel w/Chrome |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 370 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Approximate Shipping Weight | 390 lb |
| Depth with Door Open 90° | 48.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 29.375 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Depth Without Handle | 34.75 in |
| Height to Top of Case | 69 in |
| Overall Depth | 36 1/4 in |
| Overall Height | 69 7/8 in |
| Overall Width | 35 3/4 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 9.17 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 18.50 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 27.70 cu ft |
Other
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 69.88 in. |
| Length | 36.25 in. |
| Weight | 370 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 74.88 in. |
| Shipping Length | 41.25 in. |
| Shipping Weight | 410 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 410 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 651.46 lbs. |
| Total of Cubes | 52.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 651.46 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










