$3,299.00
Was$4,099.00Save $800.00 (20%)
500 Series French Door Bottom Mount Refrigerator 36'' - B36CD52SNS
$3,299.00
Was$4,099.00Save $800.00 (20%)
Depth : Counter Depth
Current Rebates
Key Features
UltraClarityPro® Water Filter
Maintain temperature with MultiAirFlow
ENERGY STAR® qualified
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator.
Wide gallon door bins easily accommodate two large, side-by-side gallon containers each.
Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner.
Bottle Fill for a hands-free filling experience
True Counter-Depth for flush installation
Description
36" Freestanding Counter-Depth French Door Refrigerator, External Water and Ice- Stainless Steel
- QuickIce Pro System™ Makes up to 12 lbs. of Ice per Day
- 21.6 cu.ft.
- True Counter Depth
- 70" Cutout Height
- Easy to Clean Stainless Steel
- Stainless Steel Back Wall
- Humidity Controlled Crisper Drawers
- External Ice and Water Dispenser
- UltraClarityPro® Water Filter
- Freezer with Two-Tiered Shelving
- Extra Ice Bin in Freezer
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
UltraClarityPro® Water Filter
UltraClarityPro® Water Filter removes an astonishing >99.9% of sediments, including harsh elements like chlorine and chloramine.
Maintain temperature with MultiAirFlow
MultiAirFlow™ maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
ENERGY STAR® qualified
ENERGY STAR® certified for energy efficiency.
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator.
The Home Connect™ app allows you to remotely monitor and control your Bosch refrigerator from your smartphone or tablet. Control the temperature, adjust lighting, run diagnostics—wherever you are,* for ultimate convenience.
Wide gallon door bins easily accommodate two large, side-by-side gallon containers each.
Featured on both sets of doors, our wide gallon door bins easily accommodate two large, side-by-side gallon containers each.
Experience crisp, beautiful LED illumination from corner to corner.
Bottle Fill for a hands-free filling experience
Fill your favorite glass or bottle hands-free using BottleFill technology. Fill your favorite container once, press bottle fill to save the quantity, and enjoy a hands-free fill each time thereafter.
True Counter-Depth for flush installation
Sits flush with the countertop, with hidden hinges and discreet, tucked away feet. Sleek, freestanding refrigerators effortlessly look and feel built-in.
Crescent Shaped Ice
The QuickIce Pro System™ creates crescent-shaped ice cubes fast, easily accessible from the exterior refrigerator door. Rapid ice production means you no longer need to waste precious freezer space for ice storage.
QuickIce Pro System™ for fast ice
The innovative QuickIcePro System™ combines three technologies to produce fresh filtered ice in your refrigerator—fast. *Based on single ice maker production rates during a 24 hour period, measured per IEC standards, when the ice bin was removed. Results may vary depending on operating conditions.
Keep your food fresh for longer.
Balances temperature and offers customizable humidity, for the optimal environment for your fruits and vegetables. Two bins allow for ample storage and organization, each bin with separate humidity control.
New Anti-Fingerprint Stainless Steel
Say goodbye to smudges and fingerprints with new anti-fingerprint stainless steel.
Specifications
General
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 21.6 Cu Ft |
| Panel Ready | Not Possible |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Refrigerator Gross Capacity | 15.2 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 6.4 Cu Ft |
| Color | Stainless Steel |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system |
Size and Weight
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 70 x 35 5/8 x 27 13/16 |
| Gross Weight | 331.000 lbs |
| Power Cord Length | 66 15/16 " |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 70 " x 36 " x 25 " |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 3 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 12 lbs |
| SuperCool | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| superFreezing | yes |
| EcoMode | yes |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Sabbath Mode | yes |
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Home Connect Features | Access Recipes, Remote Monitoring and Control |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 27.81 in. |
| Weight | 331 lbs. |
| Gross Weight | 331.000 lbs |
| Power Cord Length | 66 15/16 " |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 75 in. |
| Shipping Length | 32.81 in. |
| Shipping Weight | 371 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 371 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 498.97 lbs. |
| Total of Cubes | 40.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 498.97 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


























