French Door Bottom freezer, 3 doors - B26FT80SNS
French Door Bottom freezer, 3 doors
Model: B26FT80SNS



















Product Video

French Door Bottom freezer, 3 doors
Model: B26FT80SNS
Depth : Standard Depth
Replaced By
500 Series French Door Bottom Mount Refrigerator 36''
Model: B36FD52SNS

$2,879.00
Was$3,549.00Save $670.00 (19%)
Key Features
Keep your groceries in perfect view.
Close the door on warm air.
Air Circulation Consistency with MultiAirFlow.
Protects frozen food from defrosting.
Filtered External Ice & Water
Maintain temperature with MultiAirFlow
UltraClarityPro Water Filter
Crescent Shaped Ice
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Keep your groceries in perfect view.
With LED lighting, you won´t miss a thing in your refrigerator. Long-lasting, energy-efficient LEDs provide a bright, even light throughout the interior, so you can see everything clearly. If the fridge features Home Connect technology, you can control your LED light via the app. Simply switch it on or off with your mobile device or adjust the brightness to your needs. Don't let dim lighting prevent you from finding what you need – upgrade your fridge with LED lighting today.
Close the door on warm air.
Opening the fridge allows warm air to enter, which can spoil the food inside. Activating the SuperCool function rapidly drops the temperature of the fridge to insulate the food inside. It also makes sure that the new purchases will be cooled more quickly. The temperature is lowered by pushing a button (36 °F at the lowest). To prevent unnecessary power consumption, the function automatically switches off after approximately six hours. Supercool keeps your old and new food fresh through clever anticipation.
Air Circulation Consistency with MultiAirFlow.
With MultiAirFlow, evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures throughout the entire fridge cavity, from door bins to back corners.
Protects frozen food from defrosting.
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The Super Freezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
Filtered External Ice & Water
Exterior water dispenser lets you enjoy pure, fresh water with the touch of a button or tap of your glass or bottle.
Maintain temperature with MultiAirFlow
MultiAirFlow maintains consistent temperatures throughout the unit by evenly circulating cool air.
UltraClarityPro Water Filter
UltraClarityPro Water Filter removes an astonishing >99.9% of sediments, including harsh elements like chlorine and chloramine.
Crescent Shaped Ice
Enjoy classically shaped Crescent Shaped Ice on demand. This is perfect for entertaining.
LED lighting: keep your groceries in perfect view.Close
With LED lighting, you won´t miss a thing in your refrigerator. Long-lasting, energy-efficient LEDs provide a bright, even light throughout the interior, so you can see everything clearly. If the fridge features Home Connect technology, you can control your LED light via the app. Simply switch it on or off with your mobile device or adjust the brightness to your needs. Don't let dim lighting prevent you from finding what you need – upgrade your fridge with LED lighting today.
Evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures with MultiAirFlowClose
With MultiAirFlow, evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures throughout the entire fridge cavity, from door bins to back corners.
Super Freezing function: Protects frozen food from defrosting.Close
Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The Super Freezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
LED Lighting: clearly illuminates the contents of your unit in style.
XXL capacity:
extra space for your food when you need it.
LED lighting:
keep your groceries in perfect view.
Super Cooling function:
cools new food placed inside faster, thus protecting already cooled food.
Door Open Alarm:
Reminds you if the door is not closed properly.
Evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures with MultiAirFlow
Evenly circulate cool, fresh air to maintain consistent temperatures with MultiAirFlow™
Specifications
General
| Freezer Net capacity | 0 l |
| Color | Stainless Steel |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system |
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 24.8 Cu Ft |
| Color / Material Housing | Grey |
| Panel Ready | Not Possible |
| ENERGY STAR® certified | no |
| Refrigerator Gross Capacity | 17.0 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 7.8 Cu Ft |
Design
| Design | Freestanding |
| Installation Type | Freestanding |
Size and weight
| Total Unit Gross Capacity - AHAM | 24.8 Cu Ft |
Cooling
| Number of shelves in fridge compartment | 5 |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 7 |
Connection
| Volts | 120 V |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Size and Weight
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 69 3/4 " x 35 5/8" x 33 13/32 " |
| Gross Weight | 352.000 lbs |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 70 " x 36 " x 30 1/8 " |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 3 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 4 lbs |
| SuperCool | yes |
| superFreezing | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | no |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 7 |
| Sabbath Mode | no |
Other
| ENERGY STAR® certified | no |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 69.75 in. |
| Length | 33.41 in. |
| Weight | 352 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 74.75 in. |
| Shipping Length | 38.41 in. |
| Shipping Weight | 392 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 392 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 48.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 597.19 lbs. |
| Total of Cubes | 48.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 597.19 lbs. |
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











