4.3 cu.ft Top Load Washer with Quick Wash, 12 cycles - WTW5000DW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.3 cu.ft Top Load Washer with Quick Wash, 12 cycles
Model: WTW5000DW











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.3 cu.ft Top Load Washer with Quick Wash, 12 cycles
Model: WTW5000DW
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 224.35 lbs. |
| Total of Cubes | 18.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 224.35 lbs. |
Details
| Pedestal Options | No |
| Stackable | No |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bleach |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 12 |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Casual, Clean Washer, Cold Wash, Deep Water Wash, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick Wash, Rinse & Spin, Soak |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Electronic Display Type | Cycle Indicator Lights |
Modifiers
| Number of Soil Levels | 4 |
| Number of Spin Speeds | 2 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Rinse Temperature | Cold |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Tap Cold, Warm |
Installation Considerations
| Hoses Included | No |
Options
| Washer Option Selections | Extra Rinse, Presoak, Soil Level, Wash Temp |
Exterior Details
| Window | No |
Refinements
| Features | Standard Washers |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| Energy Star Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27.5 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 27 in. |
| Weight | 145 lbs. |
| Gross Weight | 145 lbs |
| Height with Lid Open | 51-1/4 in |
| Net Weight | 140 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.5 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 32 in. |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity IEC Canada | 5 cu. ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










