$558.00
Was$699.00Save $141.00 (20%)
4.2 - 4.3 Cu. Ft. Top Load Washer with 2-in-1 Removable Agitator - WTW4107SW








































$558.00
Was$699.00Save $141.00 (20%)
This model is on display at:
Key Features
12 Wash Cycles
2-in-1 Removable Agitator
An American Company for Over 100 Years
Bleach dispenser
Clean Washer with affresh® cycle
Cold Wash Cycle
Extra Rinse option
Lid lock
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
12 Wash Cycles
Get cycles designed for specific fabric care needs when your laundry is anything but normal. Presoak helps to release soils. Sanitize with Oxi offers a gentler solution for colors, and cold water wash helps give clothes the clean you need while saving on energy.
2-in-1 Removable Agitator
The 2-in-1 Removable Agitator lets you choose how you wash. Easily swap in the agitator to help with soils or remove for extra capacity to fit large & bulky items.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Bleach dispenser
Liquid bleach is diluted when added to the Bleach Dispenser at the beginning of your load to ensure optimal cleaning performance
Clean Washer with affresh® cycle
Run the affresh® cycle every 30 washes with an affresh® washing machine cleaner tablet or liquid chlorine bleach to thoroughly clean the inside of your washer.
Cold Wash Cycle
Get a thorough clean and save up to 90% of energy by switching to cold water*. The Cold Wash cycle combines gentle temperatures with adjusted wash actions and time to help you save energy and get a thorough clean.*According to Energy Star, 90% of the energy used to operate a washing machine is spent on heating the water. This model does not meet current Energy Star requirements.
Extra Rinse option
Ensure dirty loads get the care they need with an extra rinse to wash away any lingering soils or detergent.
Lid lock
Save time with Lid Lock by adding forgotten garments to cycles after they've begun. Simply press the start/pause button after load sensing has occurred and then open the lid
Quick Wash cycle
Your small loads will be clean in as little as 30 minutes with the Quick Wash cycle.**Based on a 3-lb load
Sanitize with Oxi
The Sanitize with Oxi cycle removes 99.9% of household bacteria* with increased wash temperatures and oxygenated additives. Using oxygen bleach provides a gentle solution to sanitize colors.*Bacteria tested were K. pneumoniae, P. aeruginosa, S. aureus.
Smooth Spiral stainless steel wash basket
Help protect fabrics with this stainless steel wash basket that gently guides clothes during the wash.
Wash & Dry in Under 1 Hour
Wash and Dry in under 1 hour with the Quick Wash & Quick Dry Cycles, so you can keep up with laundry within your busy schedule.
Water Temperature Selection
Select the water temperature to change your approach to care based on the hamper at hand
4.2-4.3 cu. ft. Flexible Capacity
Keep the agitator in, or swap to the impeller to get the extra space you need to wash bulky items, like king size linens, with this 4.2-4.3 Cu. Ft. Flexible Capacity washer.
PreSoak Option
Gently help release soils with a 30 minute presoak and wash all in one cycle
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEC Listed | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| CSA Certified | No |
| NSF Certified | No |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Panel |
| Control Type | Knob and Button |
| Electronic Display Type | Cycle Indicator Lights |
| End of Cycle Signal | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Feedback-Status Indicators | Done, Sense, Soak, Wash |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 12 |
| Programmable Cycle | No |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items, Clean Washer with affresh, Cold Wash, Colors, Delicates, Drain & Spin, Heavy Duty, Normal, Quick Wash, Sanitize with Oxi, Towels, Whites |
Details
| Fabric Brush | No |
| High Efficiency | Yes |
| Internal Heater | No |
| Maytag Commercial Components | No |
| Recirculation(visible) | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Water Faucet | No |
| LED Color | White |
| Lid/Door Finish | Painted Steel |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Motor Horsepower | 1/3 HP |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 120 |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Swing | N/A |
| Slow Close Lid | No |
| Window | No |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automated Dispenser | No |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bleach |
| Fan Type | No |
| Motor Drive Type | Belt |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Wash Action | 2 in 1 Removable Agitator |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Dryer Interior Light | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Suspension System | 4 Springs 4 Dampers, Hung Mass, Liquid filled upper balance ring |
Modifiers
| Delay Start | No |
| Number of Rinse Options | 2 |
| Number of Spin Speeds | 1 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 5 |
| Number of Water Levels | 4 |
| Rinse Temperature | Cold |
| Spin Speed Selections | N/A |
| Pre Soak | 30 minutes, Yes |
| Rinse Options | Extra Rinse, Softener |
| Temperature Selections | Cold, Cool, Hot, Tap Cold, Warm |
| Water Levels | High, Low, Max, Medium |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 46 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 168 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 168 lbs. |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Options
| Washer Option Selections | Extra Rinse, Fabric Softener, Presoak, Temperature, Water Level |
Capacity
| Volume | 20.844 Cu.Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 27.13 in. |
| Height | 42.63 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 128 lbs. |
| Net Weight | 117 lbs |
| Depth Excluding Doors | 26.25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 26.25 in |
| Gross Weight | 128 lbs |
| Height with Lid Open | 55.75 in |
| Maximum Height | 43.5 in |
| Minimum Height | 42.625 in |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.35 lbs. |
| Total of Cubes | 17.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.35 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










