$893.00
Was$1,249.00Save $356.00 (29%)
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle - GFD65ESSVWW
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD65ESSVWW




























Product Video

360 View
7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle
Model: GFD65ESSVWW
$893.00
Was$1,249.00Save $356.00 (29%)
This model is on display at:
Key Features
WiFi powered by SmartHQ
Quick Dry
Sanitize Cycle
Reduce Static
Wrinkle Care
Damp Alert
Vent Sensor
4 Way Venting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
WiFi powered by SmartHQ
Start, stop and monitor your laundry from anywhere while receiving real-time notifications and updates
Quick Dry
Quickly dries items and small loads for families on the go.
Sanitize Cycle
Sterilize clothing with elevated temperatures designed to kill common household bacteria.
Reduce Static
Prevent static cling with a gentle mist near the end of the cycle.
Wrinkle Care
Prevents wrinkles by extending the tumble without heat.
Damp Alert
Signals when delicate clothes reach the ideal dampness level for ironing or final air drying.
Vent Sensor
Provides alerts when a restriction is detected in your dryer vent.
4 Way Venting
Our dryer venting system offers four-way venting options. Our easy to install GFA28DSVN kit (sold separately) ensures a perfect fit in any home.
Powersteam
Refresh small loads and dewrinkle larger loads with the power of steam.
WiFi powered by SmartHQā¢
Stay in control from anywhere. Use the SmartHQ⢠app to start, stop, and monitor your laundry while receiving real-time updates and notifications.
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 39.75 in |
| Overall Depth | 32 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 144 lb |
| Net Weight | 134 lb |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Additional Dryer Features | ecoDry |
| Wrinkle Care Cycle | Yes |
| Dual Thermistors | Yes |
| Drum Type | Alcosta Aluminized Drum |
| Dryness Levels | More Dry |
| Front Serviceable | Yes |
| Additional Cycles | Steam Refresh |
| Steam Dewrinkle | Yes |
| Pedestal | Optional |
| Fuel Type | Electric |
| Additional Optional Cycles | Wrinkle Care |
| Moisture Sensor | Sensor Dry |
| Steam | Yes |
| Dryer Cycles | Towels |
| Temperature Options | High/Medium/Low/Extra Low/No Heat |
| Number of Cycles | 12 |
| Product Type | Stackable |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Removable Up-Front Lint Filter | Yes with reminder light |
| Timed Dry | Presets (10,20,40,60,90) |
| Heat Selections | 5 |
| Style | Front-Loading |
| Control Type | Start/Pause |
| Flexible Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In |
| SteamRefresh | Yes |
| Dryer Control Features | Remote Start |
| Energy Saving Option | Yes - Eco Dry |
| Exhaust Options | 4-Way (Rear; Right; Left & Bottom) |
| WiFi Connect | Built-In |
| Leveling System | Adjustable Leveling Legs |
| Drum Type | Aluminized Drum |
| Additional Cycles | Reduce Static |
| Additional Cycles | Sanitize |
| Additional Cycles | Steam Dewrinkle |
| Additional Cycles | Delay Dry - up to 24 hours |
| Additional Cycles | Remote Start |
| Additional Cycles | Air Fluff |
| Additional Cycles | EcoDry |
| Additional Dryer Features | LED Interior Light |
| Additional Dryer Features | Vent Sensing |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Dryer Features | Damp Alert |
| Additional Dryer Features | Y-connector, short and long steam hoses included |
| Additional Optional Cycles | Damp Alert |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Rotary-Electronic w/LEDs |
| Control Type | Power On/Off |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Dryer Control Features | Control Lock |
| Dryer Control Features | Adjustable End-of-Cycle Signal |
| Dryer Control Features | LED Display |
| Dryer Control Features | Digital Cycle Countdown |
| Dryer Control Features | LED Indicators |
| Dryer Control Features | Delay Dry - Up to 24 hours |
| Dryer Cycles | Mixed Loads |
| Dryer Cycles | Cottons |
| Dryer Cycles | Bulky / Bedding |
| Dryer Cycles | Sanitize |
| Dryer Cycles | Active Wear |
| Dryer Cycles | Quick Dry |
| Dryer Cycles | Delicates |
| Dryer Cycles | Perm Press |
| Dryer Cycles | Steam Refresh |
| Dryer Cycles | Steam Dewrinkle |
| Dryer Cycles | Timed Dry |
| Dryness Levels | Extra Dry |
| Dryness Levels | Dry |
| Dryness Levels | Less Dry |
| Dryness Levels | Damp |
| Product Type | Front Load Matching |
| Timed Dry | 120 Minutes |
| Timed Dry | More Time + |
| Timed Dry | Less Time - |
| Connected Capabilities | Google Home |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Style | See-Thru |
| Handle Color | White |
| Handle | Pocket Handle |
| Color Appearance | White |
| Installation | Undercounter, Stacked, Side-by-Side, Built-In, Pedestal |
| Trim/Accents | Dark Chrome/Dark Knob |
| Door Style | Reversible Door |
| Installation | True32 Closet Depth |
| Installation | Power Cord Not Included |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 7.8 cu ft |
POWER / RATINGS
| Volts/Watts/Amps | 120V/240V,5600W,24A,60Hz or 120V/208V,4400W,22A,60Hz |
| Volts/Hertz/Amps | 120 V; 60 Hz; 6A |
| Electrical Requirements | 120V ; 60 Hz ; 6A |
| Watts | 5600 |
| Hertz | 60 |
| Electrical Requirements | 120/240V ; 60Hz ; 24A |
ACCESSORIES
| Optional Side Vent Kit | GFA28DSVN |
| Optional Dryer Rack Accessory | WE02X29449 |
| Optional Stacking Kit | GFA28KITN |
| Optional Riser | GFR0728SNWW (Sold Separately) |
| Optional Pedestal Accessory | GFP1528SNWW (Sold Separately) |
| Inlet Hose | WH41X10207 (Sold Separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Venting Type | Up to 90 feet |
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 39.75 in. |
| Length | 32 in. |
| Weight | 134 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 44.75 in. |
| Shipping Length | 37 in. |
| Shipping Weight | 174 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 174 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
| Total of Cubes | 20.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











