6.0 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer - DWXR483GGWW
6.0 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer
Model: DWXR483GGWW








6.0 Cu. Ft. Extra-Large Capacity Gas Dryer
Model: DWXR483GGWW
Key Features
6.0 cu. ft. extra-large capacity
Dura Drum interior
4 heat selections
8 dry cycles
Auto Dry
Variable end-of-cycle signal
Quiet-By-Design
Interior dryer light
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
6.0 cu. ft. extra-large capacity
The extra-large capacity is designed to do more laundry in less time
Dura Drum interior
Durable, scratch-resistant interior is designed for years of dependable service
4 heat selections
Provide the right temperatures for your clothes-drying needs
8 dry cycles
A variety of fast, flexible options for drying clothes
Auto Dry
Monitors air temperature to set dry times
Variable end-of-cycle signal
Alert sounds whenever cycle is complete and adjustable volume provides added convenience
Quiet-By-Design
Special insulating materials help muffle operating noise
Interior dryer light
Lets you see everything inside for easy loading and unloading
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 42 in |
| Overall Width | 27 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Height to Top of Case | 36 in |
| Depth with Door Open 90° | 49.25 in |
| Net Weight | 105 lb |
| Case Depth | 25.5 in |
| Overall Depth | 25 1/2 in |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 105 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
| Total of Cubes | 16.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 208.04 lbs. |
FEATURES
| Reverse-a-Door | Yes |
| Drum Type | Dura Drum |
| Control Type | Rotary Electromechanical |
| Easy Care Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Dryer Control Features | Variable End-of-Cycle Signal |
| Additional Cycles | Dewrinkle |
| Fuel Type | Gas |
| Cottons Cycle | Optional Wrinkle Care |
| Quick Fluff (no heat) | Yes |
| Number of Cycles | 8 |
| Exhaust Options | 3-Way (Rear; Left; Bottom) |
| Auto Dry | Yes |
| Timed Dry | 80 Minutes |
| Heat Selections | 4 |
| Additional Dryer Features | Interior Light |
| Additional Dryer Features | Removable Up-Front Lint Filter |
| Additional Cycles | Damp Dry |
| Additional Dryer Features | Front Serviceable |
| Cottons Cycle | Auto |
| Easy Care Cycle | Auto |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | WE25X0217 (sold separately) |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Package | Quiet-By-Design |
APPEARANCE
| Color Appearance | White on White |
POWER / RATINGS
| Gas (BTU/HR) | 22000 Factory-equipped for Natural gas. |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra-Large |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.0 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










