$2,594.00
Was$3,699.00Save $1,105.00 (30%)
Only 1 left in stock, order soon!
30-Inch 4-Element Induction Slide-In Convection Range with Air Fry - KSIS730PSS




















30-Inch 4-Element Induction Slide-In Convection Range with Air Fry
Model: KSIS730PSS
$2,594.00
Was$3,699.00Save $1,105.00 (30%)
Only 1 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
Current Rebates
Key Features
Air Fry Mode
Side Trim Accessory Kit (Sold separately)
4 induction elements with a bridge zone
Sensor Induction Technology
Requires Induction-Compatible Cookware
Simmer, Melt, Boil
Power Boost
ADA Compliant
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Air Fry Mode
Heating elements and a fan circulate hot air around the included air fry basket, crisping and browning food with less oil**When compared to deep frying
Side Trim Accessory Kit (Sold separately)
(sold separately) available in Black, White and Stainless fills gaps between countertop and range for a built-in look. Can also be used to cover unfinished edges on older range models to refresh their look.
4 induction elements with a bridge zone
provides four induction cooking surfaces that allows for flexibility on your range. It features two 7 inch cooking zones with a bridge element that combines them into one large surface. The range also has a 6 and 11 inch cooking zone.
Sensor Induction Technology
generates heat directly within cookware, reaching high temperatures quickly and cooling down rapidly for precise control that enables a full range of cooking techniques.
Requires Induction-Compatible Cookware
such as multi-ply stainless steel, enameled steel or cast iron. Aluminum and copper cookware will not work unless it has a base made of iron or steel. Look for pans marked "Works with Induction" or test to see if a magnet will stick to the bottom.
Simmer, Melt, Boil
automatically set the right heat for different techniques and stages of cooking, taking the guesswork out of choosing settings.
Power Boost
Helps to rapidly heat your cookware by boosting cooktop temperatures above the highest level for 10 minutes to help get to boiling water
ADA Compliant
Models with this feature meet standards set by the Americans with Disabilities Act when installed in compliance with current ADA standards.
Dishwasher-Safe Air Fry basket
allows air to circulate around food as it cooks for crisping and browning. Place in dishwasher for easy cleanup.
Steam Bake
The Steam Bake function works in conjunction with the included steam rack to provide additional moisture during baking. Add 1 1/2 cups (350mL) of water in the reservoir located on the steam rack which heats up and releases steam.
Steam Rack
Offers the ability to provide additional moisture to the inside of the oven, enhancing cooking results.
6.4 Cu. Ft. Total Capacity
A generous 6.4 cu. ft. total capacity of the oven cavity and baking drawer lets you cook multiple dishes on multiple racks at once.
AquaLift® Self-Cleaning Technology
Clean the oven with minimal odors at a temperature below 248°F. This innovative 40-minute cycle combines low heat with water to release baked-on spills that can be wiped away once the cycle is complete.* *Unlike traditional Adjustable Self-Clean Cycle which burns off soils, when using Aqualift® self-clean technology, add water, run the cycle and then manually remove the water and soils with a wet sponge when the cycle is finished.
EasyConvect™ Conversion System
Takes the guesswork out of convection cooking by ensuring exceptional results when experimenting with new recipes or familiar favorites.
Even-Heat™ True Convection
features a unique bow-tie design with heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing consistent temperatures for crisp, flaky baked goods, juicy, well-browned roasts and flavorful, caramelized vegetables.
FIT System Limited Guarantee**Based on existing cutout width of 30", cabinet depth of 23"-24" and countertop cutout depth of 24"-25". For complete details, visit www.kitchenaid.com/fitsystemlimitedguarantee
is our promise to flawlessly fit slide-in ranges designed for an existing cutout of 30" width, countertop depth of 24"-25", cabinet depth of 23"-24" and countertop height of 36".
Glass Touch Controls
Offer an intuitive, easy-to-use touch screen experience.
SatinGlide™ Roll-Out Extension Rack
makes it easier to cook with large or heavy bakeware. Sure-grip handle and smooth roll-out simplify loading and unloading.
Storage Drawer
Adds additional storage space that’s perfect for pots, pans and baking sheets.
Max Capacity Rack (Sold separately)
The Max Capacity Rack dips down so you have plenty of room for cooking your largest dishes.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Controls
| Display Color | Red |
| Electronic Display Type | LED |
Features
| Selection | Easy Convect Bake, Easy Convect Roast, Easy Convect Broil, Air Fry, Bake, Boost, Boil, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm |
| Selection | Easy Convect Bake, Easy Convect Roast, Easy Convect Broil, Air Fry, Bake, Boost, Boil, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm/Warm |
Details
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Range Type | Slide-in |
Cooktop Details
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | No |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| CUL | Yes |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 240 |
| Watts | 11 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 229 lbs. |
| Carton Depth | 31 |
| Carton Height | 43 |
| Carton Width | 32 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26 5/16 |
| Depth Closed Including Handles | 28 3/4 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 3/4 |
| Gross Weight | 229 |
| Net Weight | 211.0 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 26.3125 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28.7500 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48.7500 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 269 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 269 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 222.49 lbs. |
| Total of Cubes | 17.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 222.49 lbs. |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Induction |
| Left Front Element-Burner Size | 7in. |
| Left Front Element-Burner Type | Bridge |
| Left Rear Element-Burner Size | 7in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Bridge |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Size | 10in. |
| Right Front Element-Burner Type | Power |
| Right Rear Element-Burner Size | 5 1/2 in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Bake Element Power | 3,600 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | True Bow Tie |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Switch Location | Top of Console |
| Oven Light Type | Halogen |
| Convection Element Power | 3,200 W w |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Rack Type | 1 Steam Rack, 1 Gliding Roll-out Rack, Max Capacity, Steam Rack |
Dimensions
| Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth | 26-5/16 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 26-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 28-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-3/4 in |
| Gross Weight | 229 lbs |
| Height | 36-3/4 in |
| Maximum Height | 38-5/16 in |
| Minimum Height | 36-3/4 in |
| Net Weight | 211 lbs |
| Oven Interior Depth | 20-5/8 in |
| Oven Interior Height | 22-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/8 in |
| Width | 29-7/8 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










