$3,148.00
Was$3,499.00Save $351.00 (10%)
30" 5-Burner Dual Fuel Convection Slide-In Range with Baking Drawer - KSDB900ESS



























360 View
30" 5-Burner Dual Fuel Convection Slide-In Range with Baking Drawer
Model: KSDB900ESS
$3,148.00
Was$3,499.00Save $351.00 (10%)
Current Rebates
Key Features
Baking Drawer
Glass Touch Controls
Side Trim Accessory Kit
Continuous Interlocking Grates
Steam Rack
5 burners (5k, 8k, 9.2k, 15k and 19k)
8K Center Oval Burner
FIT Guarantee
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Baking Drawer
Adds more cooking options to the oven. The separate compartment allows you to keep warm, slow cook or bake at a different temperature and keep dishes warm.
Glass Touch Controls
Offer an intuitive, easy-to-use touch screen experience.
Side Trim Accessory Kit
This optional accessory kit will cover damaged countertops and unfinished edges from an old slide- in range to make them beautiful again. Trim pieces come in black, white and stainless to seamlessly match your new range.
Continuous Interlocking Grates
Provide a level cooking surface that lets you easily change burners and move pots and pans across the entire range.
Steam Rack
Offers the ability to provide additional moisture to the inside of the oven, enhancing cooking results.
5 burners (5k, 8k, 9.2k, 15k and 19k)
Provides the perfect range of cooking power from 5,000 to19,000 BTU, so you can go from a rolling boil to a delicate simmer.
8K Center Oval Burner
Fits large griddles and other longer cookware on this 8,000 BTU fifth burner so they heat evenly on the range top.
FIT Guarantee
Is our promise to flawlessly fit slide-in ranges designed for an existing cutout of 30" width, countertop depth of 24"-25", cabinet depth of 23"-24" and countertop height of 36".
7.1 Cu Ft. Total Capacity
This slide-in range provide an extra-large cooking capacity in the oven for multiple dishes at once and gives you the flexibility of a separate temperature zone in the baking drawer.
Aqualift®
Cleans your oven in less than an hour without odors and at a temperature below 200°F. This innovative system combines low heat with water to release baked-on spills.
EasyConvect™ Conversion
Takes the guesswork out of convection cooking by converting conventional settings for recipes to convection settings for you.
Even-Heat™ True Convection
Features a unique bow-tie design with heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures combined with airflow for crisp, flaky baked goods, juicy, well-browned roasts and caramelized vegetables.
SatinGlide® Max Racks
Move smoothly in and out, allowing effortless loading and unloading, even with large or heavy dishes.
Max Capacity Rack (Sold separately)
The Max Capacity Rack dips down so you have plenty of room for cooking your largest dishes.
Specifications
Controls
| Display Color | Red, White |
| Electronic Display Type | Digital |
Cooktop Details
| Auto Re-ignition | No |
| Cooktop Surface Color | Color Coordinated |
| Ignition Type | Electronic |
| Cooktop Surface Material | Stainless Steel |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Griddle Included | No |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Electrical
| Amps | 40 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 251 lbs. |
| Carton Depth | 30 9/16 |
| Carton Height | 43 1/2 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26 3/8 |
| Depth Closed Including Handles | 28 7/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 3/4 |
| Gross Weight | 251 |
| Net Weight | 233.0 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 26.3750 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28.8750 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48.7500 |
| Net Weight(LB,pounds) | 233 |
| Carton Depth(IN,inches) | 30.5625 |
| Carton Height(IN,inches) | 43.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 251 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 291 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 291 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.42 lbs. |
| Total of Cubes | 17.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.42 lbs. |
Details
| Fuel Type | Dual Fuel |
| LP Convertible | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Cooktop Element Style | Gas Burner |
| Left Front Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Left Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Right Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Center Rear Element-Burner Power | 8,000 BTU |
| Left Front Element-Burner Power | 19,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 5,000 BTU |
| Number of Grates | 2 |
| Right Front Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 9,200 BTU |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Metal |
Grate Details
| Number of Grates | 2 |
| Grate Details | Cast Iron Grates, Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Bake Element Power | 3,600 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Convection Element Power | 3,200 w |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Rack Type | 1 Steam Rack, 1 Gliding Roll-out Rack |
Features
| Range Features | ADA Compliant, Baking Drawer, EasyConvect™ Conversion, Even-Heat™ True Convection, FIT System, SatinGlide™ Racks, Steam Clean |
Dimensions
| Capacity | 7.1 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Depth | 28-7/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 26-3/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 28-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-3/4 in |
| Gross Weight | 251 lbs |
| Height | 36 in |
| Net Weight | 233 lbs |
| Oven Interior Depth | 20-1/8 in |
| Oven Interior Height | 22-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/8 in |
| Width | 29-7/8 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










