$2,594.00
Was$2,599.00Save $5.00
Only 1 left in stock, order soon!
30-inch 5-element Electric Slide-in Convection Range - KSEG700ESS
$2,594.00
Was$2,599.00Save $5.00
Only 1 left in stock, order soon! - at Mark's Warehouse
This model is on display at:
Key Features
Steam Rack
6.4 cu ft Capacity
FIT Guarantee
EasyConvect™ Conversion
Even-Heat™ True Convection
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Steam Rack
Offers the ability to provide additional moisture to the inside of the oven, enhancing cooking results.
6.4 cu ft Capacity
This electric slide-in range provides a large cooking capacity that easily handles multiple dishes at once.
FIT Guarantee
Is our promise to flawlessly fit slide-in ranges designed for an existing cutout of 30" width, countertop depth of 24"-25", cabinet depth of 23"-24" and countertop height of 36".
EasyConvect™ Conversion
Takes the guesswork out of convection cooking by converting conventional settings for recipes to convection settings for you.
Even-Heat™ True Convection
Features a unique bow-tie design with heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures combined with airflow for crisp, flaky baked goods, juicy, well-browned roasts and caramelized vegetables.
Specifications
Controls
| Display Color | Red, White |
| Electronic Display Type | Digital |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| UL | Yes |
Electrical
| Amps | 40 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 210 lbs. |
| Carton Depth | 30 9/16 |
| Carton Height | 43 1/2 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 26 3/8 |
| Depth Closed Including Handles | 28 7/8 |
| Gross Weight | 210 |
| Net Weight | 192.0 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 26.3750 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28.8750 |
| Net Weight(LB,pounds) | 192 |
| Carton Depth(IN,inches) | 30.5625 |
| Carton Height(IN,inches) | 43.5000 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.5000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 210 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 223.42 lbs. |
| Total of Cubes | 17.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 223.42 lbs. |
Details
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
| Oven Selections | Clock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm Setting, Proofing, Sabbath Mode, Steam Bake, Warm Zone |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 100W |
| Center Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Center Rear Element-Burner Type | Warming |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W/1950W/1050W |
| Left Front Element-Burner Size | 12in./9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Triple |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Hyper |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Size | 10in. |
| Right Front Element-Burner Type | Hyper |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,300W |
| Right Front Element-Burner Power | 3,200W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Metal |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | Yes |
| Bake Element Power | 3,600 W |
| Broiler Element Power | 4,000 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 7 |
| Oven Cleaning Type | AquaLift® Self Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | 1 Max Capacity, 1 Standard, 1 Steam Rack |
| Convection Element Power | 3,200 w |
Features
| Range Features | ADA Compliant, EasyConvect™ Conversion, Even-Heat™ True Convection, FIT System, Steam Rack |
Dimensions
| Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Gross Weight | 210 lbs |
| Height | 36 in |
| Net Weight | 192 lbs |
| Depth | 28.875 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 26.375 in |
| Depth Closed Including Handles | 28.875 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48.75 in |
| Oven Interior Depth | 20.625 in |
| Oven Interior Height | 22.125 in |
| Oven Interior Width | 24.125 in |
| Width | 29.875 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





















