$3,899.00
36-inch Tilt Panel Professional Liquid Propane Range - TRG3601LP
$3,899.00
Key Features
High-powered Btu Burners
Tilt Panel
True Convection Fan
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
High-powered Btu Burners
From a high-powered 18,000 BTU burner to a steady 650 BTU simmer function, this range gives you the power you need for large family meals and the consistent low heat desired for cooking delicate sauces or melting chocolate.
Tilt Panel
Touch to tilt or flatten the control panel for a customizable cooking experience that offers flexibility and control of cooktop and oven settings.
True Convection Fan
The true convection fan circulates heat from the 800W heating element for more even heating and optimal cooking and baking results.
Specifications
Technical Details
| Fuel Type | Liquid Propane |
| Voltage | 120V |
| Controls Type | Touch Screen |
| Frequency | 60Hz |
| Circuit Breaker | 20 A |
Burner Performance
| Total Burners | 6 |
| [1] Front Left Burner (Dual) | 13000BTU |
| [2] Front Middle Burner (Single) | 16000BTU |
| [3] Front Right Burner (Dual) | 13000BTU |
| [4] Rear Left Burner(Single) | 10000BTU |
| [5] Rear Middle Burner(Single) | 4000BTU |
| [6] Rear Right Burner(Single) | 10000BTU |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | - |
| Net weight | 232 lbs. |
| Gross weight | 287 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.88 ft³ |
| Dimensional Weight | 247.08 lbs. |
| Total of Cubes | 19.88 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 247.08 lbs. |
Dimensions
| Product Width | 35 7/8” |
| Product Depth | 26 1/2” |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















