$8,999.00
48 Inch Professional Gas Range With Pro-style Knobs In Stainless Steel/black Gordon Ramsay Series - RSG48EBLK
48 Inch Professional Gas Range With Pro-style Knobs In Stainless Steel/black Gordon Ramsay Series
Model: RSG48EBLK














48 Inch Professional Gas Range With Pro-style Knobs In Stainless Steel/black Gordon Ramsay Series
Model: RSG48EBLK
$8,999.00
Key Features
High-Performance Burners
Commercial Convection Fan
White Projector Light on Panel
High-performance Burners
White Projector Light On Panel
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
High-Performance Burners
Equipped with high-powered burners from 12,000 to 18,000 BTUs ensuring precise cooking results and even heat retention and distribution.
Commercial Convection Fan
For even heat distribution within the oven.
White Projector Light on Panel
The panel is illuminated by a white projector light, ensuring easy visibility and a modern look.
High-performance Burners
Equipped with high-powered burners from 12,000 to 18,000 BTUs ensuring precise cooking results and even heat retention and distribution.
White Projector Light On Panel
The panel is illuminated by a white projector light, ensuring easy visibility and a modern look.
Specifications
Technical Details
| Fuel Type | Natural Gas |
| Construction | Freestanding |
| Burner Type | Sealed Burners |
| Type of Grate | Continuous |
| Watts (W) / Max BTU | 18000 |
| Amperage | 15A |
| Volts (V) | 120V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Control Type | Knob |
| Panel light | Yes |
| Plug Type | US 3 Prong |
| Power Cord Length (in.) | 59 in. |
| Color | Stainless Steel/Black |
| Certification | CSA |
Oven Performance
| Oven Capacity (cu. Ft.) | 4.6 cu. ft. and 2.2 cu. ft. |
| Oven Control Features: | Light On/ Off, Convection Fan On / Off |
| Oven Cooking Modes | Bake, Conv Bake, Roast, Conv Roast, Broil |
| Bake Element Power | 22000BTU |
| Broil Element Power | 10000 BTU |
| Convection | Commerical convection |
| Oven Lights | Yes |
| Oven Racks (Standard) | 2 |
| Oven Racks (telescopic) | 2 |
| Baking Sheet Size | 30″:Fits 29” x 16” Baking sheet 18′:Fits 16x 12 1/2”Baking sheet |
| Self Clean (Y/N) | N |
| Sabbath Mode (Y/N) | N |
| Air Fry | N |
Cooktop Performance
| Total Burners | 7 |
| Front Left Burner | 12000 BTU |
| Front Center Burner | 18000 BTU |
| Front Right Burner | 12000 BTU |
| Rear Left Burner | 12000 BTU |
| Rear Center Burner | 12000 BTU |
| Rear Right Burner | 12000 BTU |
| Griddle Burner | 15000 BTU |
Product Dimensions
| Product Height (from bottom to top of back splash) (in.) | 40 (in.) |
| Product Height (from bottom to top of side panel) (in.) | 36 (in.) |
| Product Depth (from back panel to handle) (in.) | 29 (in.) |
| Product Depth (from back panel to bullnose) (in.) | 27-1/2 (in.) |
| Product Depth (from back panel to control panel) (in.) | 26-3/8 (in.) |
| Product Depth (from back panel to side panel front) (in.) | 24 (in.) |
| Adjustable Height | 1 (in.) |
| Rubber Spacer Depth (install on back panel) | 47-7/8 x 29-3/4 x 40 (in.) |
Oven Dimensions
| Oven Internal Width | 30 in. Oven: 23-3/4″ 18 in. Oven: 12-5/8″ |
| Oven Internal Depth | 19-1/2′ (in) |
| Oven Internal Height | 18 (in) |
Weight
| Net weight | 328 (lbs.) |
| Gross weight | 390 (lbs.) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












