$6,399.00
48 Inch Professional Gas Range With Pro-style Knobs In Black Gordon Ramsay Series - RSG48EB
48 Inch Professional Gas Range With Pro-style Knobs In Black Gordon Ramsay Series
Model: RSG48EB















48 Inch Professional Gas Range With Pro-style Knobs In Black Gordon Ramsay Series
Model: RSG48EB
$6,399.00
Key Features
High-Performance Burners
Commercial Convection Fan
White Projector Light on Panel
High-performance Burners
White Projector Light On Panel
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
High-Performance Burners
Equipped with high-powered burners from 12,000 to 18,000 BTUs ensuring precise cooking results and even heat retention and distribution.
Commercial Convection Fan
For even heat distribution within the oven.
White Projector Light on Panel
The panel is illuminated by a white projector light, ensuring easy visibility and a modern look.
High-performance Burners
Equipped with high-powered burners from 12,000 to 18,000 BTUs ensuring precise cooking results and even heat retention and distribution.
White Projector Light On Panel
The panel is illuminated by a white projector light, ensuring easy visibility and a modern look.
Specifications
Technical Details
| Fuel Type | Natural Gas |
| Construction | Freestanding |
| Burner Type | Sealed Burners |
| Type of Grate | Continuous |
| Amperage | 15A |
| Volts (V) | 120V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Control Type | Knob |
| Panel light | Yes |
| Plug Type | US 3 Prong |
| Power Cord Length (in.) | 59 in. |
| Certification | CSA |
| Watts (W) / Max BTU | 18,000 BTU |
| Color | Black/Blue |
Oven Performance
| Oven Capacity (cu. Ft.) | 4.6 cu. ft. and 2.2 cu. ft. |
| Oven Control Features: | Light On/ Off, Convection Fan On / Off |
| Oven Cooking Modes | Bake, Conv Bake, Roast, Conv Roast, Broil |
| Oven Lights | Yes |
| Oven Racks (Standard) | 2 |
| Oven Racks (telescopic) | 2 |
| Baking Sheet Size | 30″:Fits 29” x 16” Baking sheet 18′:Fits 16x 12 1/2”Baking sheet |
| Self Clean (Y/N) | N |
| Sabbath Mode (Y/N) | N |
| Air Fry | N |
| Bake Element Power | 22,000 BTU |
| Broil Element Power | 10,000 BTU |
| Convection | Commercial convection |
Cooktop Performance
| Total Burners | 7 |
| Front Left Burner | 12,000 BTU |
| Front Center Burner | 18,000 BTU |
| Front Right Burner | 12,000 BTU |
| Rear Left Burner | 12,000 BTU |
| Rear Center Burner | 12,000 BTU |
| Rear Right Burner | 12,000 BTU |
| Griddle Burner | 15,000 BTU |
Product Dimensions
| Product Dimensions (WxDxH) (in.) | 47-7/8 x 29-3/4 x 40 (in.) |
| Rubber Spacer Depth (install on back panel) | 3/4 (in.) |
| Product Height (from bottom to top of back splash) (in.) | 40 (in.) |
| Product Height (from bottom to top of side panel) (in.) | 36 (in.) |
| Product Depth (from back panel to handle) (in.) | 29 (in.) |
| Product Depth (from back panel to bullnose) (in.) | 27-1/2 (in.) |
| Product Depth (from back panel to control panel) (in.) | 26-3/8 (in.) |
| Product Depth (from back panel to side panel front) (in.) | 24 (in.) |
| Adjustable Height | 1” Max |
Oven Dimensions
| Oven Internal Width | 30 in. Oven: 23-3/4″ 18 in. Oven: 12-5/8″ |
| Oven Internal Depth | 19-1/2′ (in) |
| Oven Internal Height | 18 (in) |
Weight
| Net weight | 328 (lbs.) |
| Gross weight | 390 (lbs.) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












