$12,749.00
48-Inch Professional Liquid Propane Range - HRG4808ULP
$12,749.00
Key Features
LUXGLIDE TELESCOPIC RACKS
Infrared Broiler
Commercial Convection Fan
High-Powered BTU Burners
LED Control Panel Lights
15,000 BTU Griddle
Dual Ovens
Continuous Cast-Iron Cooking Grate
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
LUXGLIDE TELESCOPIC RACKS
Telescopic racks use ball bearing rack guides for an effortless glide in and out of the oven. This luxury feature allows the rack to extend fully without tipping over for smooth, easy handling of even the heaviest dishes, and adjusts to fit different rack support levels
Infrared Broiler
Infrared gas flame broiler radiates heat evenly to sear your food and seal in the juices
Commercial Convection Fan
Convection fan provides controlled heat distribution for fast and efficient cooking
High-Powered BTU Burners
From a high-powered 18,000 BTU burner to a burner with a steady 650 BTU simmer function, this range gives you the power you need for large family meals and the consistent low heat desired for cooking delicate sauces or melting chocolate
LED Control Panel Lights
The brilliant blue LED control panel lights and blue porcelain interior add a bold, stylish touch to your professional range
15,000 BTU Griddle
The 15,000 BTU griddle offers additional cooking space and flexibility
Dual Ovens
Dual ovens at 4.2 cu. ft. and 2.5 cu. ft. capacity allow you to cook multiple dishes at a time
Continuous Cast-Iron Cooking Grate
Heavy-duty continuous cast-iron cooking grates that can handle any size cookware
Specifications
Technical Details
| Fuel Type | Liquid Propane Ready |
| Installation Type | Freestanding |
| Color | Stainless Steel |
| Electrical Requirements | 120V |
| Circuit Breaker (A) | 15 A |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Controls Type | Knob |
Burner Performance
| Total Burners | 6 |
| [1] Front Left Burner | 18,000 BTU |
| [2] Front Middle Burner | 18,000 BTU |
| [3] Front Right Burner | 18,000 BTU |
| [4] Rear Left Dual Burner | 15,000 BTU (650 BTU Simmer) |
| [5] Rear Middle Dual Burner | 15,000 BTU (650 BTU Simmer) |
| [6] Rear Right Dual Burner | 15,000 BTU (650 BTU Simmer) |
| [7] Griddle Burner | 15,000 BTU |
| Gas Flame Broiler | 16,500 BTU |
| U-Shape Bake Burner | 22,000 BTU |
| Tube Bake Burner 18 Inch Oven | 14,000 BTU |
CUTOUT
| Cutout Height | 35 11/16" (+1") |
| Cutout Width | 48 1/8" |
| Cutout Depth | 24 13/16" |
Other
| Adjustable Leg Sizes | 1 in. Max. |
| Cast iron cooking grate (W x L) | 10 3/4" x 23" |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 in. |
| Height | 57.5 in. |
| Length | 27.94 in. |
| Weight | - |
| Net weight | lbs. |
| Gross weight | lbs. |
| Product height (from bottom to top of side panel) | 38 1/2"-39 1/2" |
| Product depth (from back panel to control board) | 26 1/2" |
| Product depth (from back panel to side panel front) | 24 13/16" |
| Depth of control panel (minimum) | 1 11/16" |
| Depth of control panel (bullnose | 3 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 in. |
| Shipping Height | 62.5 in. |
| Shipping Length | 32.94 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 553.29 lbs. |
| Total of Cubes | 44.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 553.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















