$3,549.00
24-inch Electric Range Professional - HRE2401
$3,549.00
Key Features
Smooth Glass Top
Four Heating Elements
True Convection Fan
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Smooth Glass Top
Easy to fit in a 24-Inch space, this freestanding professional electric range features a frameless glass top that is flush with the countertop giving it a seamless look that is easy to clean
Four Heating Elements
Four element cooktop gives you the ultimate cooking flexibility with a powerful radiant cooktop. From a 1200W single heating element to a high-powered 2,200W dual heating element, this range gives you the power to master any meal
True Convection Fan
The true convection fan blows heat from the 800W heating element for more even heating and optimum cooking and baking results
Specifications
Technical Details
| Fuel Type | Electric |
| Installation Type | Freestanding |
| Color | Stainless Steel |
| Frequency(Hz) | 60Hz |
| Control Type | Zinc Alloy Knobs |
| Hot Surface Indicator Light | Front Right Corner of Cooktop w/ Temp at 150 °F |
| Control Panel | Blue LED |
| Voltage | 240V |
| Circuit Breaker | 50A (Dedicated) |
Oven Performance
| Oven Capacity | 3.73 cu. ft. |
| Oven Color | Blue |
| Lower Heating Element Power | 2,700W |
| Top Heating Element Power | 3,000W |
| Oven Light | 1, Rear |
| Oven Racks | 2 |
| Rack Positions | 6 |
| Oven Rack Material | Chrome Plated |
| Oven Functions | Bake, Broil, Keep Warm, Convection Bake, Convection Roast |
| Convection | True Convection with 800W Heating Element |
| Backing Sheet Size | Fits Half Sheet Pan (18” x 13”) |
Other
| Adjustable Leg Sizes | 1 in. Max. |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | - |
| Net weight | 168 lbs. |
| Gross weight | 195 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.11 ft³ |
| Dimensional Weight | 163 lbs. |
| Total of Cubes | 13.11 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 163 lbs. |
Dimensions
| Product Width | 23 3/4" |
| Product Height | 36" – 37" |
| Product Depth | 30 2/9” |
| Adjustable Leg Sizes | 1" Max. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















