$6,499.00
36-inch Dual Fuel Range Professional - HRD3606U
$6,499.00
Key Features
Energy Efficient Heating
High-powered Btu Burners
Luxglide™ Telescopic Racks
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Energy Efficient Heating
Heating element distributes heat evenly for excellent broiling and baking
High-powered Btu Burners
From a high-powered 18,000 BTU burner to a burner with a steady 650 BTU simmer function, this range gives you the power you need for large family meals and the consistent low heat desired for cooking delicate sauces or melting chocolate
Luxglide™ Telescopic Racks
Telescopic racks use ball bearing rack guides for an effortless glide in and out of the oven. This luxury feature allows the rack to extend fully without tipping over for smooth, easy handling of even the heaviest dishes, and adjusts to fit different rack support levels
Specifications
Technical Details
| Fuel Type | Natural Gas / LP Convertible |
| Installation Type | Freestanding |
| Color | Stainless Steel |
| Electrical Requirements | 240V, 4-Prong 14-50R Power Outlet |
| Frequency (Hz) | 60 Hz |
| Controls Type | Knob |
| Circuit Breaker (A) | 15 A |
| Volts | 240 V |
Burner Performance
| [1] Front Left (Single) | 18,000 BTU |
| [2] Front Middle (Single) | 18,000 BTU |
| [3] Front Right (Single) | 18,000 BTU |
| [4] Rear Left (Dual Burner with simmer function) | 15,000 BTU (650 BTU for Simmer) |
| [5] Rear Middle (Single) | 12,000 BTU |
| Total Burners | 6 |
| [6] Rear Right (Dual Burnerwith simmer function) | 15,000 BTU (650 BTU for Simmer) |
Oven Performance
| Broil Power | 3,500 W |
| Oven Capacity | 5.2 cu. ft. |
| Bake Power | 850 W (Top) / 3,000W (Bottom) |
Oven Dimensions
| Distance Between Oven Rack | 2 1/8″ |
| Oven Cavity Dimension | 30”W x 15 1/4”H x 18”D |
| Oven Rack Dimension | 28 3/4” x 15 1/2” |
Other
| Adjustable Leg Sizes | 1 in. Max. |
| Cast iron cooking grate (W x L) | 10 3/4" x 23" |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 57.5 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | - |
| Net weight | 277 lbs. |
| Gross weight | 327 lbs. |
| Product height (from bottom to top of side panel) | 35 15/16" – 36 15/16" |
| Product depth (from back panel to control board) | 26 1/2" |
| Product depth (from back panel to side panel front) | 24 3/16" |
| Depth of control panel (minimum | 2 1/4" |
| Depth of control panel (bullnose) | 3 11/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 62.5 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.39 ft³ |
| Dimensional Weight | 415.12 lbs. |
| Total of Cubes | 33.39 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 415.12 lbs. |
Dimensions
| Product Width | 36” |
| Product height (from bottom to top of back splash) | 38 1/2”-39 1/2” |
| Product height (from bottom to top of side panel) | 35 15/16” – 36 15/16” |
| Product depth (from back panel to bullnose) | 27 7/8” |
| Product depth (from back panel to control board) | 26 1/2” |
| Product depth (from back panel to side panel front) | 24 3/16” |
| Depth of control panel (minimum | 2 1/4” |
| Depth of control panel (bullnose) | 3 11/16” |
| Cast iron cooking grate (W x L) | 10 3/4” x 23” |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















