$3,549.00
30 Inch Contemporary Professional Liquid Propane Range Thor Kitchen - ARG30LP













30 Inch Contemporary Professional Liquid Propane Range Thor Kitchen
Model: ARG30LP
$3,549.00
Key Features
Large Oven Capacity
Four Sealed Burners
One-piece Porcelain Spill Tray
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Large Oven Capacity
4.8 cu. ft. oven capacity can accommodate multiple dishes for enhanced cooking.
Four Sealed Burners
From a high-powered 18,000 BTU burner to a steady 3,500 BTU burner, this range gives you the power you need for large family meals.
One-piece Porcelain Spill Tray
One-piece porcelain spill tray on cooktop catches the mess and makes cleanup easy.
Specifications
Technical Details
| Fuel Type | Liquid Propane Ready |
| Installation Type | Freestanding |
| Color | Stainless Steel |
| Circuit Breaker (A) | 15 A |
| Gas Line Regulator | 1/2″ |
| Controls Type | Oven Function Button, LED Panel Display |
| Plug Type | 3 Prongs Included |
| Cord Length | 60″ |
| Electrical Requirements | 120 V |
Cooktop Performance
| Total Burners | 4 |
| [1] Front Left Burner | 12,000 BTU |
| [2] Front Right Burner | 18,000 BTU |
| [3] Rear Left Burner | 9,000 BTU |
| [4] Rear Right Burner | 3,500 BTU |
Oven Performance
| Oven Capacity | 4.8 cu. ft. |
| Oven Color | Black |
| Oven Features | Bake, Broil, Conv Bake/Roast, Pizza, Keep Warm |
| Bake Burner Power | 18,500 BTU |
| Broil Burner Power | 13,500 BTU |
| Convection | Convection Fan |
| Oven Light | 1*40W, Rear |
| Oven Racks | 2 |
| Rack Positions | 6 |
| Oven Rack Material | Chrome Plated |
| Baking Sheet Size | Fits up to 22″ x 14″ Sheet |
Other
| Adjustable Leg Sizes | 3 in. Max. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Net weight | 185 lbs. |
| Gross weight | 212 lbs. |
| Product Height (from bottom to top of back splash) | 36" |
| Product Height (from bottom to top of side panel) | 34 3/4" |
| Product Depth (from back panel to bullnose) | 27" |
| Product Depth (from back panel to control board) | 26 3/8" |
| Product Depth (from back panel to side panel front) | 24 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions
| Product Height (From Bottom To Top Of Back Splash) | 36” |
| Product Height (From Bottom To Top Of Side Panel) | 34 3/4” |
| Product Depth (From Back Panel To Bullnose) | 27” |
| Product Depth (From Back Panel To Control Board) | 26 3/8” |
| Product Depth (From Back Panel To Side Panel Front) | 24 1/8” |
| Adjustable Leg Sizes | 3" Max. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











