$998.00
Was$1,119.00Save $121.00 (11%)
30-inch Self Clean Gas Range with No Preheat Mode - WFGS3530RS
$998.00
Was$1,119.00Save $121.00 (11%)
Key Features
No Preheat Mode
Broil
Edge-to-Edge Cast-Iron Grates
SpeedHeat™ Burner
Bake
Keep Warm
Self-Clean Cycle
5.0 CuFt Capacity
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
No Preheat Mode
Take Preheating off your plate with No Preheat Mode. Simply place your food in the oven and start baking. The oven will adjust the cook time for frozen pizzas and more.
Broil
Redefine mealtime with Broil to make crispy-melty nachos, juicy-seared meat, toasty grilled cheese and more.
Edge-to-Edge Cast-Iron Grates
Enjoy plenty of space to sauté, boil and simmer with Edge-to-Edge Cast-Iron Grates, and the flexibility of a cooktop with a range of burner sizes and power levels.
SpeedHeat™ Burner
Use the SpeedHeat™ Burner to boil 20% faster* with high heat, so you can get dinner to the table quickly. *Compared to 9.5K burner on the same model.
Bake
Spend less time monitoring with a built-in temperature sensor to help Bake evenly. This sensor manages oven temperature for delicious results every time.
Keep Warm
Use the Keep Warm Setting in the oven to help your dishes stay warm until your family is ready to dig in.
Self-Clean Cycle
Easily clean your oven with the adjustable Self-Clean Cycle that can be customized based on the amount of spills and splatters.
5.0 CuFt Capacity
Cook for a crowd and fit large dishes, like a full-sized turkey, into the spacious 5.0 Cu. Ft. Capacity.
Storage Drawer
Easily store kitchen items from baking sheets to cooking pans in the Storage Drawer.
Sabbath Mode
Sabbath mode keeps the oven in Bake mode until it can be shut off, allowing you to cook and warm food during the Sabbath. All other oven settings, including temperature displays, sounds, changes in light status and cleaning cycles will be disabled.
Large Capacity Oven
Cook for a crowd and fit large dishes, like a full-sized turkey, into the spacious Large Capacity 5.0 cu. ft. oven.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.07 ft³ |
| Dimensional Weight | 286.82 lbs. |
| Total of Cubes | 23.07 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 286.82 lbs. |
Cooktop Details
| Auto Re-ignition | No |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Stainless/Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | Optional Accessory |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Ignition Type | Direct Spark Ignition |
| Cooktop Control Knob Color | Black |
| Cooktop Surface Color | Black |
Exterior Details
| Door Type | Glass Window |
| Oven Control Knob Type | Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | Black |
| Knob Type | Plastic |
Details
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Gas |
| Installation Configuration | Freestanding |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Oven Automatic Shut-Off | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Temperature Probe | No |
| Oven Selections | Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm Setting, No Preheat - Frozen Lasagna, No Preheat - Frozen Pizza, Oven Light, Sabbath |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Sealed Burners |
| Left Front Element-Burner Size | 4in. |
| Left Front Element-Burner Type | Standard |
| Left Rear Element-Burner Size | 4in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Size | 4in. |
| Right Front Element-Burner Type | Standard |
| Right Rear Element-Burner Size | 4in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Simmer |
| Number of Grates | 2 |
| Left Front Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 9,500 BTU |
| Right Front Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 5,000 BTU |
Grate Details
| Number of Grates | 2 |
| Grate Details | Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish, Porcelain Coated Cast Grates |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | No |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
| Energy Ratings (kWh/year) | NA |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 27.88 in. |
| Weight | 173 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Gross Weight | 173 lbs |
| Net Weight | 157 lbs |
| Depth Closed Excluding Handles | 25.313 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.688 in |
| Maximum Height | 47.875 in |
| Minimum Height | 46.875 in |
| Oven Interior Depth | 18.5 in |
| Oven Interior Height | 18.875 in |
| Oven Interior Width | 24.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 32.88 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | None |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Natural Gas Convertible | Yes |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Front Material | Metal |
| Oven Rack Guide Type | Molded |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Temperature Probe | No |
| Temperature Sensor | No |
| Broiler Element Power | 1,300 W Electric Broil |
| Interior Color | Blue Graphite |
Capacity
| Volume | 26.315 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


























