$908.00
Was$1,019.00Save $111.00 (11%)
30-inch Electric Range with Self Clean - WFES3530RS
$908.00
Was$1,019.00Save $111.00 (11%)
Key Features
No Preheat Mode
Broil
Bake
2 FlexHeat™ Dual Radiant Elements
Self-Clean Cycle
Cooktop Flexibility
Keep Warm Setting
Warm Zone
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
No Preheat Mode
Take preheating off your plate with No Preheat Mode. Simply place your food in the oven and start baking. The oven will adjust the cook time for frozen pizzas and more.
Broil
Redefine mealtime with Broil to make crispy-melty nachos, juicy-seared meat, toasty grilled cheese and more.
Bake
Spend less time monitoring with a built-in temperature sensor to help Bake evenly. This sensor manages oven temperature for delicious results every time.
2 FlexHeat™ Dual Radiant Elements
Customize your element size for large or small cookware and boil 40% faster* with two FlexHeat™ Dual Radiant Elements, designed with a 6" inner ring and 9" expandable outer ring. *When comparing the 9" element to the standard 6" element on the same unit.
Self-Clean Cycle
Easily clean your oven with the adjustable Self-Clean Cycle that can be customized based on the amount of spills and splatters.
Cooktop Flexibility
Easily cook multiple dishes at once with a Flexible Cooktop that offers a range of element sizes and power levels.
Keep Warm Setting
Use the Keep Warm Setting in the oven to help your dishes stay warm until your family is ready to dig in.
Warm Zone
Use the designated Warm Zone to keep your food warm on the cooktop as you prep the rest of your meal.
5.3 CuFt Capacity
Cook for a crowd and fit large dishes, like a full-sized turkey, into the spacious 5.3 Cu. Ft. Capacity.
Storage Drawer
Easily store kitchen items, from baking sheets to cooking pans, in the Storage Drawer.
Sabbath Mode
Sabbath mode keeps the oven in Bake mode until it can be shut off, allowing you to cook and warm food during the Sabbath. All other oven settings, including temperature displays, sounds, changes in light status and cleaning cycles will be disabled.
Large Capacity Oven
Cook for a crowd and fit large dishes, like a full-sized turkey, into the spacious Large Capacity 5.3 cu. ft. oven.
Energy Star
ENERGY STAR® Certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.59 lbs. |
| Total of Cubes | 22.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.59 lbs. |
Details
| Fuel Type | Electric |
| Installation Configuration | Freestanding |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
| Temperature Probe | No |
| Oven Selections | Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Keep Warm Setting, No Preheat - Frozen Lasagna, No Preheat - Frozen Pizza, Oven Light, Sabbath |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Knob Type | Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | Black |
| Knob Type | Plastic |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Control Knob Color | Black |
| Cooktop Surface Color | Black |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,200W |
| Right Front Element-Burner Power | 3,000W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 208 |
| Watts | 7 |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | No |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | No |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Energy Star Qualified | Yes |
| Energy Star® Qualified | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 160 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Gross Weight | 160 lbs |
| Net Weight | 144 lbs |
| Depth Closed Excluding Handles | 25.31 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.69 in |
| Maximum Height | 47.88 in |
| Minimum Height | 46.88 in |
| Oven Interior Depth | 18.5 in |
| Oven Interior Height | 18.13 in |
| Oven Interior Width | 24.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 200 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 200 lbs. |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Top Center |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | No |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Front Material | Metal |
| Oven Rack Guide Type | Molded |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Temperature Probe | No |
| Temperature Sensor | No |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
| Interior Color | Blue Graphite |
Capacity
| Volume | 26.315 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


























