4.8 cu. ft. Capacity Electric Range with Self-Cleaning System - WFE510S0AS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.8 cu. ft. Capacity Electric Range with Self-Cleaning System
Model: WFE510S0AS


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
4.8 cu. ft. Capacity Electric Range with Self-Cleaning System
Model: WFE510S0AS
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Knob Color | Color Coordinated |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Large |
Cooktop Details
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | No |
| Hidden Bake Element | No |
| Interior Color | Grey |
| Natural Gas Convertible | No |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 3,400 W |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Smoothtop |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W/1400W |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Single |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Size | 9in. |
| Right Front Element-Burner Type | Single |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Single |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,200W |
| Right Front Element-Burner Power | 2,500W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1,200W |
Details
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Natural Gas Convertible | No |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Audible Signal, Clock, Control Lock, Sabbath Mode, Timer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | Digital |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Refinements
| Features | FlexHeat™ Dual Element, Sabbath Mode/Star-K Certification, Self-Cleaning, Bladed Knob, Whirlpool Handle, ADA Compliant |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 168 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 27-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-86/125 in |
| Gross Weight | 168 lbs |
| Oven Interior Depth | 24-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Oven Interior Width | 18-1/2 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 208 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 208 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










