20" Wide Electric Coil Top Range - WEM130KW
20" Wide Electric Coil Top Range
Model: WEM130KW






20" Wide Electric Coil Top Range
Model: WEM130KW
Key Features
Slim 20 inch width
Made in the USA
24 inch depth
Storage compartment
Four coil elements
Safety burners with low wattage outputs
Chrome drip pans
Oven window and interior lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Slim 20 inch width
Apartment-sized width offers all the functionality you need in a smaller fit
Made in the USA
Designed and constructed domestically
24 inch depth
Shallower fit is ideal for L-shaped and galley kitchens
Storage compartment
Bottom drop-down compartment is ideal for storing cookware, helping to free up space in your small kitchen
Four coil elements
Three standard 6" and one large 8" element
Safety burners with low wattage outputs
Designed to comply with the latest UL safety standards, the elements operate at lower wattage for slower but steadier heating that will not cycle off
Chrome drip pans
Each coil element includes a removable chrome pan for easier cleaning
Oven window and interior lighting
Door includes a window and exterior on/off rocker light switch, making it easier to monitor your cooking without opening the door
Adjustable oven racks
Two wire racks with safety brakes included, with several glide positions to accommodate a variety of sizes
Waist-high broiler
Broiler is located inside the oven, eliminating the need to transfer contents to a separate compartment towards the floor
Deluxe backguard
8" high backguard helps to protect your walls from spills and splashes
Digital clock and timer
Backguard includes clock and timer for added convenience
Porcelain and steel construction
Solid construction built to hold up to everyday use
Recessed oven door
Smart design limits the depth and protects adjacent cabinets
Upfront oven/burner controls
All knobs are located in the front of the range, letting you adjust your heating without reaching over hot burners
Push-to-turn knobs
Burner knobs require a small amount of force to turn on for added protection against accidents; oven knob is not push-to-turn
Indicator lights
Control panel includes an 'on' light for the oven and burners for added safety when using the range
Removable oven door and range top
Allows for easier cleaning as needed
Broiler pan included
Two-piece porcelain broiler tray with grease well
Anti-tip bracket
Included for user installation to help prevent tipping
Cord not included
Compatible with standard 40 amp 3 or 4-prong range cords
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 44.0" (112 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 145.0 lbs. (66 kg) |
| Shipping Weight | 145.0 lbs. (66 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101054100 |
Electric Range
| Oven Capacity | 2.46 cu.ft. (70 L) |
| Cooktop Surface | Porcelain |
| Element Type | Coils |
| Number of Elements | 4 |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 675.0 |
| Element #2 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #2 Wattage | 675.0 |
| Element #3 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #3 Wattage | 675.0 |
| Element #4 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #4 Wattage | 950.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Cooking Timer | Yes |
| Backguard | Yes |
| Backguard Display | Yes |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 14.0" (36 cm) |
| Oven Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Oven Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Storage Compartment | Yes |
| Broiler Location | Inside Oven |
| Oven Door | White |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 145 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 145 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 145 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 151.94 lbs. |
| Total of Cubes | 12.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 151.94 lbs. |
Overview Electric Range
| Nominal Height | 44.0" (112 cm) |
| Height of Cabinet | 44.0" (112 cm) |
| Nominal Width | 20.0" (51 cm) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | CSA |
| Canadian Electrical Safety | CSA-C |
| Amps | 23.2 |
| Voltage/Frequency | 220 V AC/60 Hz |
| Weight | 145.0 lbs. (66 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101054100 |
| Oven Capacity | 2.46 cu.ft. (70 L) |
| Cooktop Surface | Porcelain |
| Element Type | Coils |
| Number of Elements | 4 |
| Element #1 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #1 Wattage | 675.0 |
| Element #2 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #2 Wattage | 675.0 |
| Element #3 Size | 6.0" (15 cm) |
| Element #3 Wattage | 675.0 |
| Element #4 Size | 8.0" (20 cm) |
| Element #4 Wattage | 950.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Cooking Timer | Yes |
| Backguard | Yes |
| Backguard Display | Yes |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 14.0" (36 cm) |
| Oven Interior Width | 16.0" (41 cm) |
| Oven Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Storage Compartment | Yes |
| Broiler Location | Inside Oven |
| Oven Door | White |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











