24" Wide Gas Range - PRO241G
Key Features
Slim 24" width
Sealed Sabaf burners
Waist-high broiler
Oven window
Storage compartment
Oven light
Low output burner
Two semi-rapid burners
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Slim 24" width
Uniquely sized for apartments, galley kitchens, and other settings with limited kitchen space
Sealed Sabaf burners
Quality burners ensure a safer cooking performance
Waist-high broiler
Broiler is located inside the oven, making it easier to use
Oven window
Black-tinted window for a full view of the interior
Storage compartment
Drop-down storage compartment is ideal for storing pots and pans
Oven light
Interior light lets you monitor your cooking
Low output burner
Front right burner reaches a maximum of 3,650 BTUs to allow more precise heating on sensitive items
Two semi-rapid burners
Rear burners reach 7,050 BTUs to accommodate most heating needs
Electronic ignition
Spark ignition for added safety
High output burner
Front left burner features 10,900 BTU output for powerful cooking
Continuous grates
Two sets of continuous grates make it easy to slide cookware from front to back burners
Slide-out oven racks
Two racks with five glide positions for flexible cooking
Upfront controls
Control panel is conveniently located to prevent users from reaching over hot cooktop surface for adjustments
ADA compliant design
Upfront controls and easy-to-operate knobs offer easier accessibility
Removable burner caps
Easy to clean for added convenience
Color-matched knobs & handle
White finish on knobs and handle offer a clean, modern look
Power cord included
Standard 3-pronged 115V cord included for the electronic ignition
LP Conversion kit included
Kit allows user to convert the unit from natural to LP gas after purchase
Anti-tip bracket
Included for user installation to help prevent accidents
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.25 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 116 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.63 ft³ |
| Dimensional Weight | 144.52 lbs. |
| Total of Cubes | 11.63 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 144.52 lbs. |
Overview Gas Range
| Height of Cabinet | 36.0" (91 cm) |
| Width | 23.25" (59 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth with Handle | 26.0" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 41.0" (104 cm) |
| Door | White/Black |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.5 |
| Weight | 116.0 lbs. (53 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101056326 |
| Ignition | Spark |
| LP Convertible | Yes |
| Oven Capacity | 2.55 cu.ft |
| Cooktop Surface | Painted |
| Burner Type | Sealed |
| Number of Burners | 4 |
| Burner #1 BTU | 10900.0 |
| Burner #2 BTU | 3650.0 |
| Burner #3 BTU | 7050.0 |
| Burner #4 BTU | 7050.0 |
| Burner Controls | Dial |
| Oven Controls | Dial |
| Oven Light | Yes |
| Cleaning Type | Manual |
| Oven Rack Qty | 2 |
| Oven Window | Yes |
| Oven Interior Height | 14.0" (36 cm) |
| Oven Interior Width | 18.5" (47 cm) |
| Oven Interior Depth | 17.25" (44 cm) |
| Broiler Location | Inside Oven |
| Oven Door | Black/Window |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















