$1,399.00
Was$1,649.00Save $250.00 (15%)
24" 2.9 Cu. Ft. Gas Free-Standing Range with Convection and Modular Backguard24" 2.9 Cu. Ft. Gas Free-Standing Range with Convection and Modular Backguard - QGAS740RMSS
24" 2.9 Cu. Ft. Gas Free-Standing Range with Convection and Modular Backguard24" 2.9 Cu. Ft. Gas Free-Standing Range with Convection and Modular Backguard
Model: QGAS740RMSS























Product Video

360 View
24" 2.9 Cu. Ft. Gas Free-Standing Range with Convection and Modular Backguard24" 2.9 Cu. Ft. Gas Free-Standing Range with Convection and Modular Backguard
Model: QGAS740RMSS
$1,399.00
Was$1,649.00Save $250.00 (15%)
Key Features
Edge-to-edge cooktop with heavy-duty continuous cast-iron grates
Easy clean
Modular backguard
Fan convection
Quick clean
Perfect Match over-the-range microwave
Storage drawer
Incandescent interior lighting
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Edge-to-edge cooktop with heavy-duty continuous cast-iron grates
Allows easy movement of cookware while providing even heat distribution with better heat retention
Easy clean
Cooking cleanup is easy with sealed burners that contain spills and a Quick Clean, steam cleaning option that makes removing baked-on oven messes a snap
Modular backguard
Match the look with your style. Versatile design gives you the option of a traditional look or a slide-in appearance.
Fan convection
Includes a rear fan to distribute hot air throughout the oven for faster, more even baking
Quick clean
This convenient, steam-cleaning option makes removing baked-on oven spills ultra-quick and super easy
Perfect Match over-the-range microwave
This 24" range matches the HMV1472BHS 24" over-the-range microwave in width and appearance, creating a perfect pair
Storage drawer
Stores cookware or kitchen accessories
Incandescent interior lighting
See frozen pizzas, brownies and more with total clarity thanks to bright, focused interior lighting
Closed-oven broiling
Delivers concentrated heat for broiling a variety of foods
Sealed burners
Keeps spills and crumbs contained so cleaning is always quick and easy
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Manual |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 41 in |
| Overall Depth | 28.125 in |
| Net Weight | 108 lb |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 121 lb |
| Depth with Door Open | 45.625 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless |
| Door Swing | Pull-Down |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FEATURES
| Ignition System | Electronic |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU |
| Oven Interior | Blue Gray |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Duty Cast Iron |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Control Location | Front |
| Number of Convection Oven Fans | 1 |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Control Type | Heavy Duty Knob |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Drawer Type | Storage |
| Sabbath Mode | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooking Technology | Fan Convection |
| Configuration | Range with In Oven Broil |
| Oven Features | Clock/Timer |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU |
| Cooktop Surface | Deep Drawn Stainless Steel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Control Type | Rotary knobs |
| Oven Cooking Modes | Broil |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Optional Backguard | Included |
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 15.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V, 60Hz |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 15.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Amp Rating at 240V | 15 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 13.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 13.0 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Parts Warranty | 1 year |
| Labor Warranty | 1 Year |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15-3/8 x 17-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 41 in. |
| Length | 28.13 in. |
| Weight | 108 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 46 in. |
| Shipping Length | 33.13 in. |
| Shipping Weight | 148 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 148 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 199.1 lbs. |
| Total of Cubes | 16.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 199.1 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Haier Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











