24" 2.0 Cu. Ft. Electric Free-Standing Range24" 2.0 Cu. Ft. Electric Free-Standing Range - HCR2250AES
24" 2.0 Cu. Ft. Electric Free-Standing Range24" 2.0 Cu. Ft. Electric Free-Standing Range
Model: HCR2250AES



















24" 2.0 Cu. Ft. Electric Free-Standing Range24" 2.0 Cu. Ft. Electric Free-Standing Range
Model: HCR2250AES
Key Features
Ceramic glass surface
True European Convection
Halogen lights
Dual-Ring Element
Stainless Steel Sides
Hidden bake element
Seven Cooking Modes
Broil Pan Set, Conversion Kit and Backguard Included
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Ceramic glass surface
Breeze through the kitchen cleanup. Easy-to-clean, ceramic surface makes mealtimes simply effortless
True European Convection
Includes a rear fan and a third 1,960-watt heating element to distribute hot air throughout the oven for faster, more even baking
Halogen lights
See your cooking skills in action. Halogen lights spread bright, clear light throughout the oven for easy viewing.
Dual-Ring Element
Enable the use of variously sized cookware on one element
Stainless Steel Sides
Hidden bake element
Busy lifestyles don't stop for cooking spills. Hidden bake element sits beneath a smooth surface, making cleaning fast and easy
Seven Cooking Modes
Broil Pan Set, Conversion Kit and Backguard Included
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 23.75 in |
| Overall Depth | 25.5 in |
| Overall Height | 35.5 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 17-7/8 x 13 x 17-1/2 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 |
| Depth with Door Open | 41 in |
| Cabinet Width | 23.75 in |
| Approximate Shipping Weight | 133 lb |
FEATURES
| Configuration | Single Oven |
| Element - Right Front | 1800W |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | 2 |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Interior | Black |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | Shallow Baking Pan Included |
| Element - Left Front | 2200/1000W |
| Oven Cleaning Type | Manual |
| Hot Surface Indicator Lights | Yes, plus Oven Indicator Light |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Element - Left Rear | 1200W |
| Dual Ring Burners | Yes |
| Element - Right Rear | 1200W |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Control Location | Front |
| Number of Convection Oven Fans | 1 |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | Heavy Duty Knob |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Clock/Timer |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9 |
| Bake Wattage | 1100W |
| Electrical Requirements | 208/240V;60Hz |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 208V | 32.3 |
| Broiler Wattage | 2100W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.7 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Stainless Steel |
| Control Knobs | Metallic |
| Door Swing | Pull Down |
| Color Appearance | Stainless Steel |
ACCESSORIES
| Cooking Tray | Included |
| Optional Backguard | Included |
WARRANTY
| Labor Warranty | 1 Year |
| Parts Warranty | 1 year |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 2 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 17-7/8 x 13 x 17-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 35.5 in. |
| Length | 25.5 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 40.5 in. |
| Shipping Length | 30.5 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 154.67 lbs. |
| Total of Cubes | 12.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 154.67 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Haier Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











