$1,199.00
30-inch Built-in Induction Cooktop - TIH30
$1,199.00
Key Features
4 Elements
9 Power Levels
Power Boost
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
4 Elements
The cooktop's total power is 7,200 W with one 11-inch 3,700-Watt, one 9 inch 2,100-Watt, and two 7 inch 1,500-Watt elements to cover your cooking needs
9 Power Levels
So you can simmer a sauce or crank up the heat for a caramelized sear—now that's control
Power Boost
The cooktop elements offer a power boost adjustment so you get to your desired temperature fast
Specifications
Technical Details
| Appliance Type | Induction |
| Power Cord | 47 1/4″ without plug |
| Amperage | 30A |
| Voltage | 240V |
| Frequency(Hz) | 60Hz |
Element Performance
| Total Element | 4 |
| Left Rear Zone 7″ | 1200/1500W |
| Left Front Zone 9″ | 1800/2100W |
| Right Rear Zone 11″ | 2300/3700W |
| Right Front Zone 7″ | 1200/1500W |
| Max Output | 7200W |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Net Weight | 35.27 lbs. |
| Gross weight | 44.09 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thor Kitchen Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














