$9.99
Affresh® Cooktop Cleaning Kit - W11042470
$9.99
Key Features
#1 Recommended by: Whirlpool, KitchenAid and Maytag Brands* *affresh® products and recommending brands' products are all owned and distributed by Whirlpool Corporation.
Cuts through tough cooked-on residues for a streak-free polished shine
Polishes your cooktop
Removes soil build-up and cooked-on spills without scratching or harming cooktop surfaces (scraper and scrub pad)
Non-abrasive cleaner is safe for all glass and ceramic cooktops
Non-abrasive cleaning pad removes soils without scratching or harming cooktop surfaces
Will not scratch cooktop surfaces (Cleaning Pads, Scraper, or Cleaner)
Scraper retracts and locks for convenient blade storage
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
#1 Recommended by: Whirlpool, KitchenAid and Maytag Brands* *affresh® products and recommending brands' products are all owned and distributed by Whirlpool Corporation.
#1 Recommended by: Whirlpool , KitchenAid and Maytag brands
Cuts through tough cooked-on residues for a streak-free polished shine
Cuts through tough cooked-on residues for a streak-free polished shine. (when used as directed)
Polishes your cooktop
Affresh® Cooktop Cleaning Kit polishes your cooktop to keep it looking like new.
Removes soil build-up and cooked-on spills without scratching or harming cooktop surfaces (scraper and scrub pad)
Affresh® Cooktop Cleaning Kit scraper and scrub pad remove build-up and cooked-on spills without scratching or harming cooktop surfaces
Non-abrasive cleaner is safe for all glass and ceramic cooktops
Affresh® Cooktop Cleaning Kit includes a non-abrasive cleaner that is safe for all glass and ceramic cooktops.
Non-abrasive cleaning pad removes soils without scratching or harming cooktop surfaces
Affresh® Cooktop Cleaning Kit includes a non-abrasive cleaning pad that removes soils you’re your cooktop’s surfaces
Will not scratch cooktop surfaces (Cleaning Pads, Scraper, or Cleaner)
Affresh® Cooktop Cleaning Kit (Cleaning Pads, Scraper, and Cleaner) tools will not scratch your cooktop surfaces
Scraper retracts and locks for convenient blade storage
The scraper in the Affresh® Cooktop Cleaning Kit retracts and locks for convenient blade storage.
Use monthly or as needed
Affresh® Cooktop Cleaning Kit monthly or as needed
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 1.2 lbs. |
| Gross Weight | 7-1/5 lbs |
| Net Weight | 1-1/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 6.75 in. |
| Shipping Height | 6.38 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 47.2 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 47.2 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Capacity
| Volume | 0.051 Cu.Ft. |
Dimensions
| Carton Length | 8 in. |
| Gross Weight | 1.2 lbs |
| Net Weight | 1.2 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












