$8.99
Affresh® Dishwasher Cleaner Tablets - 6 Count - W10549851
$8.99
Key Features
#1 Recommended by Whirlpool, KitchenAid, Maytag and Amana brands* *affresh® products and recommending brands' products are all owned and distributed by Whirlpool Corporation.
Powers away limescale and mineral build-up
Cleans inside your machine while your detergent cleans your dishes
Cleans inside all machine models
Descales dishes and glassware leaving them sparkling
Septic-Safe
Use monthly or as needed to maximize machine performance
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
#1 Recommended by Whirlpool, KitchenAid, Maytag and Amana brands* *affresh® products and recommending brands' products are all owned and distributed by Whirlpool Corporation.
#1 Recommended by Whirlpool, KitchenAid, Maytag and Amana brands (affresh® brand products and the recommending brands' products are all owned and distributed by Whirlpool Corporation.)
Powers away limescale and mineral build-up
Power away—the right way. Affresh® Dishwasher Cleaner is specially formulated to help remove limescale and mineral build-up that can be unsightly and could affect your dishwasher's performance.
Cleans inside your machine while your detergent cleans your dishes
Affresh® Dishwasher Cleaner cleans inside your machine while your detergent safely cleans your dishes.
Cleans inside all machine models
Affresh® Dishwasher Cleaner tablets are specially formulated to clean inside all dishwasher makes and models.
Descales dishes and glassware leaving them sparkling
Affresh® Dishwasher Cleaner tablets are specially formulated to descale your dishes and glassware leaving them sparkling.
Septic-Safe
Affresh® Washing Machine Cleaner tablets are septic-safe.
Use monthly or as needed to maximize machine performance
Use affresh® Dishwasher Cleaner monthly, or as needed, to help remove limescale and mineral build-up that can be unsightly and could affect your dishwasher's performance.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Dimensions
| Gross Weight | 2-1/2 lbs |
| Net Weight | 0-11/100 lbs |
Details
| Appliance Type | Dishwasher |
| Cleaner Type | Puck |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 2.5 lbs. |
| Gross Weight | 2-1/2 lbs |
| Net Weight | 0-11/100 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 8.25 in. |
| Shipping Height | 6.5 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 42.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 42.5 lbs. |
| Source | Manufacturer |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


















