20" Shell Hood - SHELL20SS
Key Features
Stainless steel finish
No electrical components
Made in the USA
20" width
More sizes available
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Stainless steel finish
White, bisque, and bisque shell hoods also available in same size
No electrical components
Shell hoods do not include light or fan
Made in the USA
Solidly constructed for years of use
20" width
Designed to match 20 inch ranges; also available in 24, 30, and 36 inch widths
More sizes available
Additional sizes can be specially ordered (minimums apply)
Specifications
Overview
| Height of Cabinet | 5.0" (13 cm) |
| Depth | 18.0" (46 cm) |
| Cabinet | Stainless Steel |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101019406 |
| Weight | 10.0 lbs. (5 kg) |
| Width | 20.0" (51 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 20 in. |
| Height | 5 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 10 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
| Total of Cubes | 1.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












