24-Inch Under-Counter Wine Reserve with Glass Door - T24UW920RS
24-Inch Under-Counter Wine Reserve with Glass Door
Model: T24UW920RS
Model: T24UW920RS
Replaced By
Panel-Ready 24" Built-In Undercounter Wine Cellar - Right Swing
Model: JUWFR242HX
Key Features
Star-K certified
SoftClose doors for a smooth close
Dual zone wine storage
Full-extension wine racks
UV resistant tempered glass door
Sabbath ModeClose
Door Open Alarm
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.Close
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Dual zone wine storage
Full-extension wine racks
Full-extension wine racks provide easy access and stability.
Sabbath ModeClose
Door Open Alarm
SoftClose drawers for ultra-smooth closing
Dual zone wine storage with adjustable temperature zonesClose
Sabbath Mode
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.
Dual zone wine storage with adjustable temperature zones
Specifications
Construction type
| Number of compressors | 1 |
| Design | Built-in |
| Cover door installation system | Fixed-mounted |
| Door Hinge | Right |
| Reversible Door Hinge | No |
| Panel Ready | Not Applicable |
| Filter system | No |
| Installation Type | Built-under |
Comfort
| Capacity in 0.75l (bordeaux bottles) | 41 No. |
| Lockable door | No |
| Humidifying equipment | |
| Number of Adjustable Shelves | 0 |
| Interior light switch | No |
| Range of temperature (°C) | 4-18 °C |
Connection
| Watts | 150 W |
| Power Cord Length | 60 |
| Amps | 15 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | A8 120V-3 prong rectangular |
| Volts | 115 V |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 205 lbs. |
| Net Weight | 190.000 lbs |
| Size and weight | |
| Power Cord Length | 60 |
| Gross Weight | 205.000 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |