24-Inch Built-in Wine Preservation Column - T24IW900SP
24-Inch Built-in Wine Preservation Column
Model: T24IW900SP
Model: T24IW900SP
Key Features
All-Leg Leveling for quicker installation
Place your favorite wines front and center
SoftClose doors for a smooth close
SoftClose drawers off an ultra-smooth glide when you open or close interior drawers
Touch electronic controls for temperature management
All-Leg Leveling enables faster installation
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closingClose
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
All-leg leveling allows for quicker and faster installation.
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing
Specifications
Construction type
| Number of compressors | 1 |
| Design | Built-in |
| Cover door installation system | Fixed-mounted |
| Reversible Door Hinge | Yes |
| Panel Ready | Not applicable |
| Filter system | Yes |
| Installation Type | N/A |
| Door Hinge | Right Reversible |
Comfort
| Capacity in 0.75l (bordeaux bottles) | 92 No. |
| Lockable door | No |
| Humidifying equipment | |
| Number of Adjustable Shelves | 0 |
| Interior light switch | No |
| Range of temperature (°C) | 5-20 °C |
Connection
| Watts | 350 W |
| Power Cord Length | 118" |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug type | 120V-3 prong |
| Volts | 110-120 V |
| Amps | 10 A |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 83.75 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 366 lbs. |
| Net Weight | 333.000 lbs |
| Size and weight | |
| Gross Weight | 366.000 lbs |
| Power Cord Length | 118" |
| Power Cord Length | 118" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 88.75 in. |
| Shipping Length | 29 in. |