Model: RWDPOZ24CB
+15more
Color : Champagne Bronze
AutographEdition 24 in. Touchstone Dual Zone 44 Bottle Wine Cooler With Panel Ready Glass Door And Champagne Bronze Handle RWDPOZ24CB
Champagne Bronze
Key Features
  • Autograph Edition Series
  • Stainless Steel Interior
  • Spacious Storage
  • Outdoor Compatible
  • Dual Temperature Zones
  • Super Cool Mode
  • Panel-Ready Design
  • Adjustable Shelves
Read More
Description
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 24 in. Touchstone Dual Zone 44 Bottle Wine Cooler With Panel Ready Glass Door And Champagne Bronze Handle (RWDPOZ-24-CB) features an outdoor-compatible cooling system and an integrated panel-ready glass door, giving you ultimate flexibility to host parties of any size. With an elevated level of luxurious design coupled with a stunning stainless steel interior, ZLINE Autograph Edition Touchstone Wine Coolers are masterfully crafted to set a new standard of entertainment for your home — indoors or out.
Read More
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Autograph Edition Series
Stainless Steel Interior
Spacious Storage
Outdoor Compatible
Dual Temperature Zones
Super Cool Mode
Panel-Ready Design
Adjustable Shelves
LED Illumination
Seamless Integration
Reversible Door
Touchscreen Display
Triple-Pane Glass Door
ENERGY STAR® Certification
Sabbath Mode
Warranty
Assembly Required
Indoor & Outdoor Compatibility
Easily store a wide range of tastes with spacious shelving perfect for any preferred beverage.
Integrated Stainless Steel & Panel-ready Doors
Easily match your cabinetry or stand out with a timeless stainless steel trim
Full Stainless Steel Interior & Exterior
Specifications
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width28.88 Inch
Shipping Height39 Inch
Shipping Length27.63 Inch
Shipping Weight201 lbs
Total of Shipping Weight201 lbs
SourceCalculation
Dimensions & Weight
Width23.88 Inch
Height34 Inch
Depth22.63 Inch
Weight161 lbs
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement10.63 ft³
Dimensional Weight132.13 Ibs
Total of Cubes10.63 ft³
Total of Dimensional Weight132.13 Ibs
Dimensions
Dimensions:23.875 in. W x 22.625 in. D x 34 in. H
Product Depth (in.):22.625
Product Width (in.):23.875
Product Height (in.):34
Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.):47.125
Refrigeration Size (Width):24 in.
Details
Appliance Category:Refrigerator
Color/ Finish Family:Champagne Bronze
Fridge Capacity:4.8 cu. ft.
Interior Finish:Stainless Steel
Product Weight (lb.):161
Decibels:49 dBa
Door Alarm:Yes
Voltage:120V
Amps:120V/60Hz/15A