$2,550.00
Was$2,805.00Save $255.00 (9%)
Monogram 24" Panel-Ready Bar Refrigerator with Icemaker - ZIBI240HII


Product Video

$2,550.00
Was$2,805.00Save $255.00 (9%)
Key Features
Custom panel and handle required
Automatic icemaker on full-extension slides
Adjustable temperature control
LED lighting
Removable ice bin
Flush installation
Ice scoop
Removable spillproof glass shelves
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Custom panel and handle required
Customer must choose a custom door panel and handle to complement their décor
Automatic icemaker on full-extension slides
Makes ice automatically to ensure a ready supply
Adjustable temperature control
Maintains a consistent temperature
LED lighting
Places contents into clear, brilliant view
Removable ice bin
Holds up to 8 lbs. of ice
Flush installation
Allows near-seamless integration with surrounding cabinetry
Ice scoop
Heavy duty scoop included
Removable spillproof glass shelves
Helps contain spills for ease of cleaning
Beverage shelf on full-extension slides
Holds up to five wine bottles or ten 12-oz. cans
Certifications
CEC Regulated
California Prop 65
Lead Leaching NSF61/AB100 Compliant
Lead Leaching NSF61/AB100 Third Party Certified
Lead Leaching NSF61/AB100 applicable
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Side Air Clearances | 0 in |
| Back Air Clearances | 0 in |
| Top Air Clearances | 0 in |
| Approximate Shipping Weight | 120 |
| Net Weight | 110 |
| Overall Depth | 23 1/4 in |
| Overall Height | 34 1/8 in |
| Overall Width | 23 5/8 in |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
APPEARANCE
| Handle | Custom Handle Required |
| Door Style | Solid Door |
| Door Swing | Hinges on Right Only |
| Color Appearance | Custom Panel and Handle Required |
| Door Stops | 110 Degree |
| Design Style | Custom Panel |
| Toe kick | Black installed, Stainless included |
| Installation | Built-In,Flush Appearance |
FEATURES
| Spillproof Glass Shelves | 2 encapsulated half-width, 1 encapsulated full-width |
| Refrigerant Type | R600a |
| Icemaker | With Full Extension Slides |
| Interior Lighting | LED |
| Sabbath Mode | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Ice Scoop | Yes |
| Slide-Out Wine Shelf | 1 Half-size with wood front |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Product Type | Bar Refrigerator with Icemaker |
| OU Certified | No |
| Control Location | Front Top, Recessed |
| Control Type | Electronic,Digital Temperature Display |
| Custom Panel Ready | Flush Inset Panels,3/4-Inch Overlay Panels |
| Short Description | 24 Custom Panel Bar Refrigerator |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.25 cu ft |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120 V; 60 Hz; 2A |
Other
| Side Air Clearances | 0 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 34.13 in. |
| Length | 23.25 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 39.13 in. |
| Shipping Length | 28.25 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 134.85 lbs. |
| Total of Cubes | 10.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 134.85 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance,Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance,Limited 5-year sealed refrigerating system |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











