4.5 Cu. Ft. Compact Refrigerator - WMR04GAZBB
4.5 Cu. Ft. Compact Refrigerator
Model: WMR04GAZBB






4.5 Cu. Ft. Compact Refrigerator
Model: WMR04GAZBB
Key Features
4.5 cu. ft. capacity
Manual defrost
Adjustable glass shelves
Door shelves
Can rack
Tall bottle door storage
Recessed handles
Ice'N Easy trays
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
4.5 cu. ft. capacity
Manual defrost
Manually defrost the freezer on your schedule
Adjustable glass shelves
Shelves adjust to handle tall items and create additional space
Door shelves
Small containers and boxes are easy to find in separate door areas
Can rack
Soft drink cans are within easy reach for quick access
Tall bottle door storage
Tall bottle storage frees up valuable shelf space
Recessed handles
Recessed handles make opening and closing the doors simple
Ice'N Easy trays
Create ice for your favorite cold beverages
Certifications
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width Wire; 1 Half-Width Wire |
| Leveling System | 2 Point |
| Beverage Feature | In-the-Door Can Rack |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width, 1 Half-Width |
| Refrigerant Type | R134A |
| Freezer Features | 1 Mini Ice Tray |
| Freezer Features | Chiller (2/3 Width) |
| Freezer Features | Defrost Tray |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total - Glass |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-Year Exchange Only |
APPEARANCE
| Handle | Recessed |
| Exterior Design | Rounded Doors |
| Color Appearance | Black |
| Door Swing | Reversible Hinges |
Dimensions & Weight
| Width | 20.5 in. |
| Height | 32.19 in. |
| Length | 22.25 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.5 in. |
| Shipping Height | 37.19 in. |
| Shipping Length | 27.25 in. |
| Shipping Weight | 105 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 105 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.5 ft³ |
| Dimensional Weight | 105.62 lbs. |
| Total of Cubes | 8.5 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 105.62 lbs. |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 0.25 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 4.20 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.50 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 72 lb |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Depth with Door Open 90° | 43 in |
| Height to Top of Case | 32.0625 in |
| Net Weight | 65 lb |
| Overall Depth | 22 1/4 in |
| Overall Height | 32 3/16 in |
| Overall Width | 20 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/2 in |
| Top Air Clearances | 2 in |
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










