$3,949.00
Freedom Under Counter Wine Cooler with Glass Door 24" Left Hinge - T24UW905LP
Freedom Under Counter Wine Cooler with Glass Door 24" Left Hinge
Model: T24UW905LP
$3,949.00
Key Features
Dual zone wine storage
Wenge wood dowels cradle each bottle
UV resistant tempered glass door
SoftClose doors for a smooth close
Full-extension wine racks
Adjustable LED lighting
Door open alarm ensures your items stay cold.
Store up to 41 bottles
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual zone wine storage
Easily control up to two different temperatures to store all your wines at the optimum temperature from Chardonnay, to Pinot, to Rosé.
Wenge wood dowels cradle each bottle
Display shelving is constructed of Wenge hardwood dowels with aluminum front caps. They help control wine sediment by cradling bottles of every size for stability, as well as offering an elegant presentation.
UV resistant tempered glass door
Protect the quality of your wine over time until you are ready to enjoy with a UV resistent tempered glass door.
SoftClose doors for a smooth close
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Full-extension wine racks
Full-extension wine racks provide easy access and stability.
Adjustable LED lighting
Control in your hands with adjustable LED lighting.
Door open alarm ensures your items stay cold.
An alert sounds when your door is not closed all the way to prevent your under counter refrigerator from losing cold air.
Store up to 41 bottles
The Thermador Under Counter Glass Door Wine Reserve fits up to 41 bottles.
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Dual Zone Wine Storage: easily control up to two different temperatures to store all your wine at the optimum temperature.Close
UV resistant tempered glass door: protect the quality of your wine over time until you are ready to enjoy.Close
SoftClose doors: offer an ultra-smooth glide when you open or close the door.Close
Touch electronic controls for temperature management
Adjustable LED Lighting: provides just the right amount of sparkle on your collectionClose
Dual Zone Wine Storage:
easily control up to two different temperatures to store all your wine at the optimum temperature.
UV resistant tempered glass door:
protect the quality of your wine over time until you are ready to enjoy.
SoftClose doors:
offer an ultra-smooth glide when you open or close the door.
Adjustable LED Lighting:
provides just the right amount of sparkle on your collection
Specifications
Construction type
| Design | Built-in |
| Cover door installation system | Fixed-mounted |
| Door Hinge | Left |
| Reversible Door Hinge | No |
| Number of compressors | 1 |
| Panel Ready | Not Applicable |
| Filter system | No |
| Installation Type | Built-under |
| Number of Temperature Zones | 2 |
| Shelf Material - Refrigerator | wood |
| Interior ventilator | No |
Comfort
| Capacity in 0.75l (bordeaux bottles) | 41 |
| Lockable door | No |
| Humidifying equipment | |
| Number of Adjustable Shelves | 0 |
| Interior light switch | No |
| Range of temperature (°C) | 4-18 °C |
Connection
| Watts | 150 W |
| Power Cord Length | 60" |
| Amps | 15 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | A8 120V-3 prong rectangular |
| Volts | 115 V |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.38 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 205 lbs. |
| Net Weight | 194.000 lbs |
| Size and weight | |
| Gross Weight | 205.000 lbs |
| Power Cord Length | 60" |
| Power Cord Length | 60" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.38 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 245 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 245 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 139.49 lbs. |
| Total of Cubes | 11.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 139.49 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















