Portable Refrigerator/Freezer - SPRF11
Portable Refrigerator/Freezer
Model: SPRF11
















Portable Refrigerator/Freezer
Model: SPRF11
Depth : Standard Depth
Key Features
Portable vaccine refrigerator/freezer
Lightweight design
Refrigerated or frozen storage
Flip handle
12V/24V DC hookup
AC Adapter included
Compressor-powered cooling
Digital thermostat
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Portable vaccine refrigerator/freezer
Designed to maintain the integrity of the cold chain when transporting sensitive materials
Lightweight design
Conveniently compact fit sized at just 16 lbs.
Refrigerated or frozen storage
Can run at 2 to 8ºC as a refrigerator or as low as -20ºC as a freezer
Flip handle
Fold-down handle makes it easy to carry from your vehicle to facility
12V/24V DC hookup
Cord included to plug the unit into a vehicle's auxiliary power outlet or a 24V battery
AC Adapter included
We provide an AC adapter for users to plug the unit into a standard 110-120V wall socket for stationary use
Compressor-powered cooling
Reliable performance with fast temperature recovery
Digital thermostat
Touch controls offer easy and intuitive temperature management
External control panel
Allows you to adjust the temperature without opening the lid and exposing stored items to warmer ambient air
Heating function
Special setting allows you to warm the interior to 50ºC, ideal for compression packs and other materials
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
Overview
| Nominal Height | 12.0" (30 cm) |
| Height of Cabinet | 11.25" (29 cm) |
| Nominal Width | 16.0" (41 cm) |
| Width | 16.0" (41 cm) |
| Nominal Depth | 14.0" (36 cm) |
| Depth | 14.0" (36 cm) |
| Capacity | 0.35 cu.ft. (10 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| Weight | 16.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101080741 |
Refrigerator-Freezer
| Door Swing | Lift-Up |
| Refrigerator - Interior Height | 8.0" (20 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 12.25" (31 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 6.25" (16 cm) |
| Refrigerator - Temperature Range | 2 to 8ºC |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.3 oz. |
| Freezer - Temperature Range | down to -20ºC |
| Sound Level | 36.7 dB |
Dimensions & Weight
| Width | 16 in. |
| Height | 11.25 in. |
| Length | 14 in. |
| Weight | 16 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21 in. |
| Shipping Height | 16.25 in. |
| Shipping Length | 19 in. |
| Shipping Weight | 56 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 56 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 18.13 lbs. |
| Total of Cubes | 1.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 18.13 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 12.0" (30 cm) |
| Height of Cabinet | 11.25" (29 cm) |
| Nominal Width | 16.0" (41 cm) |
| Width | 16.0" (41 cm) |
| Nominal Depth | 14.0" (36 cm) |
| Depth | 14.0" (36 cm) |
| Capacity | 0.35 cu.ft. (10 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| Weight | 16.0 lbs. (7 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101080741 |
| Door Swing | Lift-Up |
| Refrigerator - Interior Height | 8.0" (20 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 12.25" (31 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 6.25" (16 cm) |
| Refrigerator - Temperature Range | 2 to 8ºC |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 1.3 oz. |
| Freezer - Temperature Range | down to -20ºC |
| Sound Level | 36.7 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











