24" Wide All-Refrigerator - SCR600BGLNZ
24" Wide All-Refrigerator
Model: SCR600BGLNZ






24" Wide All-Refrigerator
Model: SCR600BGLNZ
Key Features
NIST calibrated temperature display
Commercially approved
High/low temperature alarm
Versatile display
Slim counter height dimensions
Double pane tempered glass door
Automatic defrost
Factory installed lock
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
NIST calibrated temperature display
Thermometer provides continuous display of the current and high/low temperature to the nearest tenth of a degree, with a readout switchable from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards for food and beverage storage
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
Versatile display
Temperature display can be switched from Celsius to Fahrenheit at the touch of a button
Slim counter height dimensions
24" footprint allows versatile placement
Double pane tempered glass door
Heat resistant design provides clear view to promote impulse buys
Automatic defrost
Reduced user maintenance with automatic defrost
Factory installed lock
Keyed lock conveniently located towards the top of the door for added security (2 keys included)
White interior finish
Interior offers more visibility with a brighter look
Adjustable glass shelves
Rearrange refrigerator space to accommodate all sizes or remove shelves for simple cleanup
Internal fan
Fan-forced cooling helps to maintain a more evenly cooled interior
Half-sized wire shelf
Sits on top of the compressor and features wire slots ideal for holding bottles on their sides
Interior light on rocker switch
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Hidden evaporator
SUMMIT's original "hidden" evaporator is concealed in the wall for easier cleaning and more efficient cooling
Adjustable thermostat
Dial thermostat for easy and intuitive temperature management
Reversible door
User-reversible door swing offers more flexibility
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Foamed-in-place cabinet
Designed to ensure a sufficiently insulated interior
Magnetic door gasket
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.88" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Glass |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101061221 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 4 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.67oz. |
| High Side PSI | 124.0 |
| Low Side PSI | 30.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Condensor Location | Rear of Unit |
| Interior Light | Yes |
| Sound Level | 33.5 dB |
| Interior Height | 26.0" (66 cm) |
| Interior Width | 20.75" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 20.75" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











