$1,025.00
24" Wide All-Refrigerator - FF6W
$1,025.00
Depth : Counter Depth
Key Features
Fully finished white cabinet
Slim counterheight dimensions
Automatic defrost
Hidden evaporator
Adjustable shelves
One piece interior liner
Crisper
Door storage
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Slim counterheight dimensions
Our unique 24" wide models offer full capacity in a slim fit
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Adjustable shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
One piece interior liner
Enjoy easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Door storage
Store large bottles right on the door for easy access
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Adjustable thermostat
Manage your food's temperature with ease and accuracy
Reversible door
User-reversible door swing for added flexibility
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 133.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 0.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067377 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.63oz. |
| Level Legs Qty | 2 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.5" (44 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



















