24" Wide Built-In All-Refrigerator - FF6BKBI7
24" Wide Built-In All-Refrigerator
Model: FF6BKBI7








24" Wide Built-In All-Refrigerator
Model: FF6BKBI7
Depth : Counter Depth
Key Features
Fully finished black cabinet
Commercially approved
Built-in capable
Slim undercounter dimensions
One piece interior liner
Height Adjustable
Automatic defrost
Hidden evaporator
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Fully finished black cabinet
Commercially approved
Built-in capable
Slim undercounter dimensions
One piece interior liner
Height Adjustable
Automatic defrost
Hidden evaporator
Adjustable glass shelves
Crisper
Door storage
Reversible door
Interior light
Adjustable thermostat
100% CFC free
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 33.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 132.83 lbs. |
| Total of Cubes | 10.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 132.83 lbs. |
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.25" (84 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.13" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.13" (117 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.4 |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101071282 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs Qty | 4 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 27.75" (70 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 7.0" (18 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











