24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included) - FF63BKIFADA
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: FF63BKIFADA








This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
24" Wide All-Refrigerator, ADA Compliant (Panel Not Included)
Model: FF63BKIFADA
Description
Summit's Peak24 series of recessed undercounter European-made refrigeration features energy efficient, ADA height choices that offer the largest capacity in the industry. Sized with a 24” footprint and 32” height, the FF63BKIFADA is an ENERGY STAR certified all-refrigerator designed for residential use, with a lower height ideal for ADA compliant settings. The door includes an integrated stainless steel frame that accepts full custom panels (sized 23 5/16" W x 28 1/4" H and at least 3/4" thick) to create a customized look that can seamlessly blend with other kitchen cabinetry. This model has a jet black cabinet. Customers provide their own handle. With a full 5.8 cu.ft. interior, the Peak24 series offers a higher storage capacity than other counter height units in the market. Inside, the FF63BKIFADA utilizes automatic defrost operation to ensure minimum user maintenance. The 5.8 cu.ft. interior offers more storage space than most models in this size class. Adjustable glass shelves ensure spill-proof storage, while a large crisper drawer is ideal for keeping produce at its best. A removable wine shelf lets you keep bottles securely in place. The door includes three storage racks for condiments and tall bottles. The seamless interior also features a dial thermostat and automatic light. The FF63BKIFADA is UL listed for residential use. With its large capacity and user-friendly features, this freezerless refrigerator is a convenient option for homes, offices, schools, and other settings in need of reliable cold storage. Additional choices are available in standard counter height, as well as with freezer compartments (model CT661WIFADA). Browse the full Summit catalog to discover the perfect appliance for your refrigeration needs. Note: Panel is not included. The images provided are meant only to be suggestive of what the product with a wood panel installed could look like. Users must supply their own wood panel.
Read MoreAvailable from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Specifications
Specifications
Overview Refrigerator Features Dimensions
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 280.0kWh/year |
| Amps | 1.4 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101108575 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Opaque |
| Crisper Cover | Glass |
| Shelf Type | Glass |
| Shelf Qty | 3 |
| Full Door Shelf Qty | 3 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Wine Bottle Shelves | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Interior Light | Yes |
| Interior Height | 26.25" (67 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











