$1,685.00
24" Wide Refrigerator-Freezer - CT663BKSSTB
$1,685.00
Key Features
Slim counterheight dimensions
Stainless steel wrapped door
Dual evaporator
Professional towel bar handle
Cycle defrost
Adjustable glass shelves
Door storage
Wine shelf
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Slim counterheight dimensions
Ideal 24" footprint offers full 5.1 cu.ft. storage capacity in a slim fit
Stainless steel wrapped door
Durable design with lasting elegance
Dual evaporator
Our unique and efficient design separately cools the refrigerator while maintaining a lower temperature in the freezer compartment by utilizing two evaporators
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Cycle defrost
This system utilizes user-friendly automatic defrost operation in the fresh food section and efficient manual defrost operation in the freezer compartment
Adjustable glass shelves
Rearrange your refrigerator space to accommodate all shapes and sizes or remove shelves for a simple clean-up
Door storage
Store tall bottles and condiments right on the door for convenient access
Wine shelf
Removable scalloped wine shelf is included to store champagne and wine bottles
Clear crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Interior light
Automatically illuminates when you open the door
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator creates a seamless, easy to clean interior
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
24" Wide Refrigerator-Freezer
Includes a full refrigerator and freezer section for undercounter use
Peak24 Series
European-made collection for recessed installation featuring large capacity interiors, ENERGY STAR certified performances, and versatile style
ENERGY STAR certified
Rated by the DOE to perform with more efficiency than federal standards require, saving your unit energy and you on higher utility costs
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32.63 in. |
| Length | 23 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.58 lbs. |
| Total of Cubes | 10.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.58 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 32.63" (83 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth with Handle | 25.25" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.38" (115 cm) |
| Capacity | 5.04 cu.ft. (143 L) |
| Defrost Type | Cycle |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Energy Usage/Year | 330.0kWh/year |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101068701 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Wine Bottle Shelving | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 18.0" (46 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 4.5 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 2 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 5.25" (13 cm) |
| Freezer - Interior Width | 19.0" (48 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.5" (29 cm) |
| Freezer - Capacity | 0.6 cu.ft |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 5.5" (14 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.



















