$1,900.00
19" Wide Allergy-Free Refrigerator/General Purpose Refrigerator-Freezer Combination - AZRF7W
19" Wide Allergy-Free Refrigerator/General Purpose Refrigerator-Freezer Combination
Model: AZRF7W










19" Wide Allergy-Free Refrigerator/General Purpose Refrigerator-Freezer Combination
Model: AZRF7W
$1,900.00
Key Features
No assembly required
Stacked all-refrigerator/refrigerator-freezer combination
Compact dimensions
No-frost operation
ENERGY STAR certified (refrigerator-freezer)
Front-mounted lock (all-refrigerator)
Allergy-specific magnets
Adjustable dial thermostat
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
No assembly required
Unit ships in one box and comes fully assembled for added user convenience
Stacked all-refrigerator/refrigerator-freezer combination
Summit FFAR23L locking all-refrigerator securely installed on top of FF711ES refrigerator-freezer to provide separate storage as needed
Compact dimensions
Slim-fitting 19" wide design perfect for space-challenged environments
No-frost operation
Minimal user maintenance with the top all-refrigerator’s automatic defrost operation and the lower refrigerator-freezer’s frost-free operation
ENERGY STAR certified (refrigerator-freezer)
ENERGY STAR certified performance ensures an energy efficient performance and savings on your utility bill
Front-mounted lock (all-refrigerator)
Keyed lock helps to secure the “allergy-free" all-refrigerator for user convenience and added peace-of-mind
Allergy-specific magnets
Ships with a pack of 10 allergy-specific magnets to denote which foods can and cannot be stored in the “allergy-free refrigeration zone." They include: “NO PEANUTS," “NO TREE NUTS," “NO SHELLFISH," “NO WHEAT," “NO FISH," “NO SOY," “NO DAIRY," “NO EGGS," "NO SESAME," and “NO GLUTEN’
Adjustable dial thermostat
Each unit has an adjustable interior thermostat for easy temperature management
Wire shelving
The top all-refrigerator has a removable wire half-shelf while the bottom refrigerator-freezer has two adjustable wire shelves allowing for a variety of storage options
Crisper drawer (refrigerator-freezer)
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Door storage (refrigerator-freezer)
Store taller bottles and other items right on the door for convenient access
Sealed back (all-refrigerator)
Helps to save space while also making for easier cleaning of the unit
Flat-door liner (all-refrigerator)
Allows the interior to store deeper items for user convenience while providing better temperature stability
User-reversible doors (refrigerator-freezer)
User-reversible door swing for added flexibility in unit placement
Pre-installed power cords included
The all-refrigerator comes with a hospital grade 'green dot' plug for added safety in high traffic areas; the refrigerator-freezer comes with a right-angle cord for added depth savings
Usage stickers
Ships with affixed usage stickers for “ALLERGY-FREE REFRIGERATION ZONE," “GENERAL FREEZER ZONE," and “GENERAL STORAGE ZONE"
100% CFC free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Certifications
ENERGY STAR
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 18.75 in. |
| Height | 67 in. |
| Length | 22.75 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 16.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 205.61 lbs. |
| Total of Cubes | 16.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 205.61 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 67.0" (170 cm) |
| Height of Cabinet | 67.0" (170 cm) |
| Height to Hinge Cap | 67.5" (171 cm) |
| Nominal Width | 19.0" (48 cm) |
| Width | 18.75" (48 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.75" (58 cm) |
| Depth with Handle | 22.75" (58 cm) |
| Depth with door at 90° | 35.0" (89 cm) |
| Capacity | 6.5 cu.ft. (184 L) |
| Defrost Type | Frost-Free/Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.9 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 173.0 lbs. (78 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076010 |
| Door Swing | RHD |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Capacity | 5.6 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Wire |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Freezer - Interior Height | 13.5" (34 cm) |
| Freezer - Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 12.25" (31 cm) |
| Freezer - Capacity | 1.1 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Wire |
| Freezer - Shelf Qty | 1 |
| Freezer - Full Door Shelves | 2 |
| Thermostat Type | Digital + Dial |
| Fan Type | Interior |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 6.0" (15 cm) |
| Compressor Step Width | 16.25" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.5" (17 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











