$1,155.00
15 lb. Drain-Free Built-In Icemaker - BIM26LHD
$1,155.00
Key Features
No-Drain 15" Wide Icemaker
Large capacity
Drain-free design
Sealed back
Ice scoop included
Lasting ice cube production
Removable bin
Insulated storage bin
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
No-Drain 15" Wide Icemaker
Built-in or undercounter capable icemaker designed for kitchen islands, home bars, break rooms, health offices, RVs, and even boat kitchens.
Large capacity
Produces 15 lbs of crescent-shaped ice and stores up to 12 lbs
Drain-free design
Convenient design allows more flexibility in positioning the unit
Sealed back
Space-saving design with easier cleanability
Ice scoop included
Large ice scoop and holder included for your convenience
Lasting ice cube production
Crescent-shaped ice provides a harder and longer-lasting ice
Removable bin
Users can remove the ice bucket for fast and easy cleaning
Insulated storage bin
Ice stays solid longer in this cold-protected bin
Left hand door swing
For this unit with a standard right hand door swing, see model BIM26
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
Built-In capable
Make the best use of space by installing your icemaker under the counter
Manual defrost
Static cooling system helps to keep ice frozen for longer periods of time compared to other systems
Reversible door
User-reversible door swing for flexible placement
Standard water hookup
Operates with a standard 1/4” OD water supply line
Modern handle
Horizontally mounted towel bar style handle in stainless steel
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.88 in. |
| Height | 24.5 in. |
| Length | 16.75 in. |
| Weight | 50 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 43.93 lbs. |
| Total of Cubes | 3.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 43.93 lbs. |
Overview Icemaker
| Nominal Height | 25.0" (64 cm) |
| Height of Cabinet | 24.5" (62 cm) |
| Height to Hinge Cap | 25.0" (64 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.88" (38 cm) |
| Width with Door Open | 15.13" (38 cm) |
| Nominal Depth | 17.0" (43 cm) |
| Depth | 16.75" (43 cm) |
| Depth with door at 90° | 32.25" (82 cm) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101108452 |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | Yes |
| Height Adjustable | No |
| Daily Ice Production | 15.0 lbs. (7 kg) |
| Ice Storage Capacity | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Ice Shape | Crescent |
| Size of Cube | 7/8" x 7/8" x 2-3/8" |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.69 oz. |
| High Side PSI | 120.0 |
| Low Side PSI | 55.0 |
| Interior Height | 12.25" (31 cm) |
| Interior Width | 11.0" (28 cm) |
| Interior Depth | 12.25" (31 cm) |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















