$2,205.00
12 lb. Drain-Free Icemaker - BIM25H34
$2,205.00
Key Features
No pump or drain required
Complete stainless steel exterior
Professional handle
Mid-sized capacity
Insulated storage bin
Built-in capable
Removable bin
Storage compartment
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
No pump or drain required
Complete stainless steel exterior
Professional handle
Mid-sized capacity
Insulated storage bin
Built-in capable
Removable bin
Storage compartment
Reversible door
Right angle plug
Manual defrost
Ice scoop included
Sealed back
Defrost drain included
Height adjustable
Fully finished cabinet
100% CFC free
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 15.18 in. |
| Height | 33.5 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 76.83 lbs. |
| Total of Cubes | 6.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 76.83 lbs. |
Overview Icemaker
| Height of Cabinet | 33.5" (85 cm) |
| Height to Hinge Cap | 33.75" (86 cm) |
| Width | 15.18" (39 cm) |
| Depth | 21.0" (53 cm) |
| Depth with Handle | 22.5" (57 cm) |
| Depth with door at 90° | 34.0" (86 cm) |
| Capacity | 1.0 cu.ft. (28 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Amps | 1.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101058474 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Daily Ice Production | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Ice Storage Capacity | 12.0 lbs. (5 kg) |
| Ice Shape | Crescent |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.63 oz. |
| High Side PSI | 250.0 |
| Low Side PSI | 110.0 |
| Interior Height | 11.5" (29 cm) |
| Interior Width | 10.0" (25 cm) |
| Interior Depth | 12.63" (32 cm) |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.















